8 Mart’ta Kopenhag’dan yükselen ses: ‘Binlerce kadın Türkiye’de cezaevinde tutuluyor; buna son verin’

İskandinav ülkeleri Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya’da yaşayan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kopenhag’ın sembollerinden Küçük Deniz Kızı Heykeli önünde buluştular.

Burada yapılan basın açıklamasında, Türkiye’de yaşanan kadın hakları ihlalleri, cezaevindeki kadınlar, annesi ile birlikte cezaevinde yaşamaya mahkum edilen çocukların mağduriyetleri gündeme getirildi. Türkiye’de yaşadıkları zulümden kaçmak isterken Ege Denizi veya Meriç Nehri’nde hayatını kaybeden kadınlar ve yakınlarının yaşadıklarına dikkat çekildi.

Basın açıklamasında “Türkiye’de, sadece bir gruba aidiyetinden dolayı on binlerce kadın hakkında soruşturma başlatıldı ve halen binlerce kadın cezaevinde tutuluyor. Bazı kadınlar hamile olarak, bazıları doğum yapar yapmaz gözaltına alınıyor. Halen 0-6 yaş arasında yüzlerce çocuk annesi ile cezaevinde tutuluyor. İleri düzeyde kanser gibi ağır hastalıkları olan veya yaşlı olan kadınlar durumlarına bakılmaksızın cezaevine atılıyor. Kadınlar, her şeylerini arkada bırakıp, küçük çocuklarını yanlarına alarak yaşadıkları zulümlerden kaçmaya çalışıyorlar. Ancak birçok kadın Yunanistan tarafından geri itilmek suretiyle Türkiye’ye geri gönderiliyor ve tutuklanıyor. Birçok kadın ve çocuk Ege Denizinde veya Meriç Nehri’ni geçmeye çalışırken boğularak aramızdan ayrılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Danimarka Kopenhag Belediye Meydanında Türkiye’de yaşanan kadın hakları ihlalleri ile Ege Denizi ve Meriç Nehri’nde vefat eden kadınlara ait 30 adet fotoğraftan oluşan “Mağdur Kadınlar Fotoğraf Sergisi” de yapıldı. Fotoğraf sergisinin yıl içerisinde ülke genelinde farklı illerde sergilenmesi planlanmaktadır. Yaşanan mağduriyetlere ilişkin hazırlana el ilanları etkinliklerde ve Danimarka’nın birçok yerinde dağıtıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin