Biden: Rusya’dan ithal edilen petrol ve doğalgazı yasaklayacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı gerçekleştirdiği askeri operasyonlar nedeniyle Rusya’dan ithal edilen petrol ve doğalgazı yasaklayacaklarını ifade etti.

Biden, günlerdir konuşulan yasağı canlı yayında açıkladı. Biden, ABD’nin Rusya’dan petrol ve doğal gaz alımını durdurduğunu tüm dünyaya duyurdu.

Biden, bu karar ile ABD’nin Rusya ekonomisini kalbinden vurmayı hedeflediğini, Amerikalı insanların desteklediği bu kararın Putin’in liderliğine “güçlü bir darbe” olacağını belirtti. Biden, “Putin’in savaşını desteklemeyeceğiz” dedi.

Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından desteklenen bu karar, ülkede enerji fiyatlarının giderek artacağı endişelerinin ardından açıklandı. Biden’ın açıklaması öncesinde petrol fiyatları hızlı bir yükselişe geçti. Brent ham petrol fiyatı yüzde 5 oranında artarak 130 dolara ulaştı.

Biden, Batılı müttefikler ile görüşmeler yapıldığını ve bu kararın birlikte verildiğini, ancak birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinin Rus enerjisine daha bağımlı olduğu için aynı adımları atamadığını ekledi.

ABD Enerji Enformasyon Dairesi’ne göre ABD Rusya’dan doğal gaz almıyor. Amerikan Petrol ve Petrokimya Üreticileri Birliği’nin verilerine göre de 2021 yılında ABD Rusya’dan günlük 209.000 varil ham petrol ve 500.000 varil petrol ürünleri alıyor. Bu da ABD’nin petrol ithalatının yaklaşık yüzde 3,5’ine denk geliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin