Başsavcılık, Mustafa Kabakçıoğlu’nun skandal ölümüne ilişkin soru işaretlerine açıklık getiremedi

Tr724 HABER | Gümüşhane Ceza İnfaz Kurumu’nda tek kişilik hücrede ölüme terk edilen KHK’lı komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili 1,5 aydır açıklama yapmayan Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı skandalın basına ve sosyal medyaya yansıması üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. Ancak Kabakçıoğlu’nun hastaneye gitmeyi kabul etmediğini ve buna dair dilekçe verdiğini ileri süren Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı, Kabakçıoğlu tarafından verildiğini iddia ettiği dilekçeleri kamuoyuyla paylaşamadı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, tutsak edildiği tek kişilik hücrede öksüre öksüre can veren Mustafa Kabakçıoğlu’nun 27 Temmuz 2016 tarihinde Şebinkarahisar K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Gümüşhane’ye nakil olarak geldiği, vefat ettiği tarihe kadar da Gümüşhane Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunduğu kaydedildi.

BAŞSAVCILIK KABAKÇIOĞLU’NUN NEDEN ÖLDÜĞÜNE AÇIKLIK GETİREMEDİ

Kabakçıoğlu’nun hastaneye gitmek istemediği yönünde 27 Ağustos 2020’de kurum doktoru, sağlık memuru ve iki gardiyanın imzası bulunan tutanakta Kabakçıoğlu’nun imzasının olmamasına bir açıklama getiremeyen Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı ayrıca 29 Ağustos sabah 05.45’te Kabakçıoğlu’nun bulunduğu odaya sayım saati olmamasına rağmen niye girildiğini açıklayamadı.

Kabakçıoğlu’nun savcığın açıklamasını yalanlayan dilekçesi..

BAŞSAVCILIK KAMERA KAYITLARININ NEDEN VERİLMEDİĞİNİ AÇIKLAYAMADI

Diğer yandan Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünden sonra yapılan Kovid-19 testinin negatif çıktığını kaydeden başsavcılık defalarca hastaneye gitmek için dilekçe veren Kabakçıoğlu’nun ölüm anıyla ilgili kamera kayıtlarının neden avukatlara verilmediğini de açıklayamadı.

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yapılan açıklama şöyle:

“20 Ağustos 2020 tarihinde rahatsızlandığını bildirmesi üzerine 112 komuta kontrol birimi aranmış, ambulanstaki görevliler Kabakçıoğlu’nun hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak kendisi iyi olduğunu beyan ederek hastaneye gitmeyi kabul etmemiş, kendisine oksijen verilmiştir. Covid 19 ile ilgili bugüne kadar alınan tedbirler kapsamında ceza infaz kurumumuzun rutin uygulaması olan dışarı ile hastane, duruşma veya ceza infaz kurumuna yeni girme şeklinde temas eden hükümlülerin 14 gün boyunca tekli odaya alınması uygulamasına istinaden Kabakçıoğlu oksijen verilme işlemi sonrası tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği bahçesi bulunan yaklaşık 50 m2’lik tekli odaya verilmiştir. 24 Ağustos 2020 tarihinde yoğun nefes darlığı şikâyeti olduğunu söylemesi üzerine tekrar 112 ekipleri çağırılmış ancak Kabakçıoğlu yine hastaneye gitmeyi reddetmiştir. Bunun üzerine Kabakçıoğlu’nun kaldığı koğuşa gerekli sağlık önlemleri alınarak kurum doktoru tarafından girilmiş, muayenesi yapılarak reçete düzenlenmiş ve reçete haricinde revirde bulunan ilaçlardan da gerekli olanlar kendisine verilmiştir. Bunun haricinde kendisinin günlük genel durum takipleri yapılmıştır. 27 Ağustos 2020 tarihinde tekrar rahatsızlanması üzerine kurum doktoru tarafından Gümüşhane Devlet Hastanesi Dahiliye polikliniğine acil olarak sevk edilmek istenmiştir. Ancak Kabakçıoğlu sevk olmak istemediğini söylemiş ve kendi rızası ile hastaneye gitmemiştir. Ayrıca hastaneye gitmek istemediğine dair dilekçe vermiş, bu durumda revir görevlileri ve ceza infaz kurumu infaz koruma memurları tarafından tutanak altına alınmıştır. 29 Ağustos 2020 tarihinde saat 05.45 sıralarında Kabakçıoğlu’nun kalmakta olduğu odaya girildiğinde sandalyede hareketsiz bir şekilde oturur durumda olduğu görülmüş, herhangi bir tepki vermemesi üzerine 112 acil servis görevlileri kuruma davet edilmiş, yapılan kontrollerde şahsın vefat ettiği anlaşılmıştır” denildi.

Kabakçıoğlu hakkında 29 Ağustos 2020 ve 30 Ağustos 2020 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Klinik Laboratuvarı tarafından Kovid-19 tespiti amacıyla 2 adet PCR testi yapıldığı ve sonuçlarının negatif olarak tespit edildiği kaydedilen açıklamada, “Cenazenin otopsi işlemi yapılmak üzere Trabzon Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığına gönderilmiş olup, otopsi sonucu henüz Cumhuriyet Başsavcılığımıza ulaşmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

GÜMÜŞHANE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SKANDALIN BASINA YANSIMASINDAN RAHATSIZ OLMUŞ

Kabakçıoğlu’nun ölümü ve cezaevindeki kötü koşulların bazı basın organları ve sosyal medyada yer almasından rahatsız olan Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmanın gizliliğini ihlal ve TCK’nın sair hükümleri doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı belirtti. Açıklamada, “Kovid-19 vakasının ülkemizde ilk görüldüğü 11 Mart tarihinden bu tarafa Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Adalet Bakanlığı’mızın talimatları doğrultusunda salgınla mücadelede gerekli tüm tedbirler tarafımızdan titizlikle alınmış olup, bugüne kadar ceza infaz kurumumuzda herhangi bir hükümlü veya tutukluda Kovid-19 vakasına rastlanılmamıştır. Hükümlü ve tutukluların sağlıkları ile ilgili tüm tedbirler bugüne kadar alındığı gibi bugünden sonra da tarafımızdan hassasiyetle alınmaya devam edecektir” denildi.

GERGERLİOĞLU: VİCDANLAR CEVABI BİLİYOR, BOŞUNA ÇIRPINMAYIN

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kabakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili yaptığı açıklamayı değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘‘Gümüşhane başsavcısı açıklama yapmış ama açıklayamadığı husus çok! “Hastaneye gitmek istemedi” dediği Kabakçıoğlu’nun bu yönde bir isteğine dair imzası yok Böyle bir belge gösteremeyenler bu ölümü, avukata verilmeyen kamera kayıtlarını, sürekli kötüleşmesini açıklayamıyor. Bu kadar kötü bir kişi niye tek kişilik hücrede tutulur? Son 9 günde 3 kez hastanelik hali olmuş kişi niye tek kişilik hücreye konulur? Vb. birçok soru var. Vicdanlar cevabı biliyor, boşuna çırpınmayın!!!’’ ifadelerini kullandı.

2 YORUMLAR

  1. ” bugüne kadar ceza infaz kurumumuzda herhangi bir hükümlü veya tutukluda Kovid-19 vakasına rastlanılmamıştır.” Savcılığın açıklaması. Rahmetli Cold 19 teşhisi nasıl verildi. Hapishanede başka kimlere test yaptırıldı ? Sorumlular hapishanede hiçbir hükümlü ve tutukluda olmayan bu covid 19 nereden nasıl bulaştı. Rahmetlinin temas kurduğu kişilere test yapılmış mı? Bili bile katledildi…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin