Joe Biden, Erdoğan’a 2 ayı aşkın süredir dönüş yapmadı

ABD’nin yarın göreve başlayacak Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 10 Kasım’da kendisine gönderdiği tebrik mektubuna “hiçbir şekilde cevap vermediğini” ortaya çıktı.

Dünya gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, bugünkü yazısında Ankara’nın Erdoğan’la Biden’ı başkanlık koltuğuna oturmadan önce telefonla konuşturma girişimlerinin de başarısızlıkla sonuçlandığını yazdı.

ABD’nin seçilmiş başkanının göreve başlamasına saatler kala hala Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hiçbir kişisel temas kurmadığını” yazan Gürcanlı, şunları kaleme aldı:

“Biden, seçimi kazandıktan sonra kendisini arayan yüzlerce dünya lideriyle telefonda konuştu, tebriklerini kabul etti. Yine kendisine mektup gönderen yüzlerce siyasi ya da dini lidere yanıt mektupları gönderdi. Biden’ın telefonla görüştüğü liderler arasında Avustralya’dan Hindistan’a, Avrupalılardan Afrika liderlerine kadar onlarca devlet ya da hükümet başkanı bulunuyor. Mektup gönderdikleri arasında ise Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiades ve Fener Rum Patriği Bartheolomos’ın adı dikkat çekiyor.”

“Ancak Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Kasım’da kendisine gönderdiği tebrik mektubuna hala hiçbir yanıt vermedi. Ankara’nın Erdoğan’la Biden’ı başkanlık koltuğuna oturmadan önce telefonla konuşturma girişimleri de başarısızlıkla sonuçlandı.”

“Diplomaside karşılıklı telefonlaşmalar, mektuplaşmalar, içeriği sadece tebrik için bile olsa, önemlidir. İki ülkenin birbirine bakışını yansıdır. Biden cenahından Erdoğan’a yönelik sessizlik hiç hayra alamet değil…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin