JİTEM hortladı

HABER-YORUM | YUSUF DERELİ

2002 yılında iktidarı devralan AKP, ülkeyi ‘beyaz Toros’ların kol gezdiği, faili meçhul katliamların rutinleştiği, JİTEM’in ‘devlet adına’ katliamlar yaptığı 1990’lara götürmeyi başardı. Hem de 18 yılda! Bugün beyaz Toros’ların yerini Siyah Transporter’lar hatta helikopterler aldı.

Van’ın Çatak ilçesinde geçtiğimiz hafta yaşandığı ortaya çıkan bir olay, akıllara Ergenekoncu Veli Küçük’ün de kurucuları arasında gösterildiği JİTEM’i getirdi. Gayriresmi olarak Genelkurmay bünyesinde kurulan JİTEM (Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele), zamanla yargısız infazlara imza atan, katliamlar yapan illegal bir yapı haline gelmişti.

TARLADA DARP EDİLEREK GÖZALTI

JİTEM’i akıllara getiren olay geçtiğimiz hafta Van’ın Çatak ilçesinde yaşanıyor. İddiaya göre Osman Şiban ve Servet Turgut, operasyona çıkan askerler tarafından tarlada çalışırken darp edilerek gözaltına alınıyor.

Gözaltına alınma gerekçelerini kimse bilmiyor, bu konuda düne kadar yapılmış bir açıklama da yoktu. İki ismin gözaltına alındığını öğrenen yakınları hemen karakola koşuyor ancak cevap alamıyor. İki gün süren yoğun çabalar sonrasında Osman Şiban ve Servet Turgut’un Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda olduğu bilgisi veriliyor.

RAPORA GÖRE, ‘YÜKSEKTEN DÜŞMÜŞLER’

Servet Turgut entübe durumda yani oksijen desteğiyle hayata tutunmaya çalışıyor. Hayati tehlikesi var. Osman Şiban ise hayati tehlikeyi atlatmış ancak gözleri kan dolmuş. Ayrıca kan kusuyor. Hafıza kaybı var. Vücudunun her yerinde darp edilmeye bağlı olarak morluklar oluşmuş.

Özel hastanede Şiban için hazırlanan darp raporunda, genel durumu bölümüne ‘orta kötü’ olarak kaydedilmiş. Raporda, Şiban’ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirleniyor. Şiban, raporda yoğun bakım ihtiyacı olduğunun belirlenmesi üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. 

‘HELİKOPTERDEN ATILDI’

Yoğun bakımda olan Servet Turgut’un askeri helikopterden atıldığı iddiası var. Turgut’un darp raporunda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta.” notu yer alıyor. “Yüksekten düşme” bilgisinin, bilinçleri kapalı bir şekilde 2 kişiyi hastaneye getiren askerler tarafından verildiği tahmin ediliyor.

Söz konusu ‘yüksekten düşme’ ifadesi helikopterden atıldığı yönündeki iddiaları da güçlendiriyor.

HELİKOPTERDEN ATILMADILAR İSE O HALE NASIL GELDİLER?

İki isim helikopterden atıldı mı atılmadı mı şimdilik bilinmiyor. Osman Şiban kendine gelemediği için ifadesi alınamadı. Ancak ortada bir gerçek var; tarlalarında çalışırken gözaltına alınan Şiban ve Turgut, 2 gün sonra bir hastanenin yoğun bakımında ortaya çıkıyor.

Öncelikle bu iki isim neden gözaltına alındı? Bu konuyla ilgili tek bir açıklama bile yapılmadı. Helikopterden atıldılarsa, bu emri kim verdi? Atılmadılar ise bu insanlar 2 günde nasıl bu hale geldi? Bu sorular cevap bekliyor…

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin