Japonlar ‘uçan araba’nın tanıtımını yaptı; 2030’da satışa sunulacak

Japonya’da geliştirilen yeni ‘uçan araba’nın tanıtımı yapıldı. NEC firması tarafından geliştirilen dört pervaneli, elektrikli aracın 2030’da satışa sunulması hedefleniyor.

Japon elektronik devi NEC, Cartivator isimli startup firmasıyla birlikte yeni geliştirdikleri ‘uçan araba’ için tanıtım etkinliği düzenledi.

Drone teknolojisine benzer bir şekilde dört adet pervane ile havalanan araç, denemelerde yerden üç metre yükseğe kadar çıktı. Elektrikle çalışan arabanın otonom uçuş özelliğine de sahip olması bekleniyor.

NEC Genel Müdür Yardımcısı Norihiko Ishiguro, bu tarz araçların gelecekte yaygın olarak kullanılacağını söyleyerek, “Biz NEC şirketi olarak uçan arabaların ulaşımda bir devrim yapacağını düşünüyoruz. O süreç geldiğinde, gerekli teknoloji ve hizmetleri sunmayı istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Japonya Hükümeti de ‘uçan araba’ teknolojisinin geliştirilmesi için destek veriyor. 2011’de tsunami, deprem ve nükleer felaketlerle sarsılan Fukushima bölgesinde dev bir deneme alanı, ‘uçan araba’ üzerinde çalışan firmalara tahsis edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin