İzmir Karabağlar’daki yangın 3. gününde kontrol altına alındı; Bayraklı’da ise yeni yangın çıktı

İzmir’de 3 gündür devam eden yangın kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’deki yangının ‘2 gün 5 saat sonra’ kontrol altına alındığını açıkladı. Yangın söndürmede neden uçakların kullanılmadığına dair ise Pakdemirli ‘Bugün itibariyle Türkiye’de bize hizmet verecek bir uçak filosu bulunmuyor’ sözlerini kaydetti. CHP İzmir milletvekili Atila Sertel ise THK’nin uçaklarının arızalı olduğunu öne süren Pakdemirli için ‘Sayın Bakan ne yazık ki gerçekleri söylemiyor. İstifa etsin’ dedi.

İzmir’de bir yangın daha çıktı

İzmir’de üçüncü gününde kontrol altına alınan orman yangının ardından akşam saatlerinde de Bayraklı ilçesinde yangın çıktı. Körfez Mahallesi’ndeki alevler karşı kıyıdan da gözlenebiliyor. Akşam saatlerinde başlayan yangına Bayraklı Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Orman Müdürlüğü ekipleri müdahale etti,

Yangını söndürmek için Türk Hava Kurumu’na ait uçakların kullanılmamasına yönelik eleştirilerle ilgili konuşan Bakan Ekrem Bakdemirli ise helikopter kullanmanın yangınlarda “artıları” olduğunu öne sürerek “Uçak yangınlarda kullanılabilir mi kullanılır. Biz bunlarla ilgili araştırmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Pakdemirli THK’nin filosunda 20 uçak olmadığını da ileri sürdü.

‘Bakan gerçeği söylemiyor’

CHP İzmir milletvekili Atila Sertel “THK uçakları arızalı diyen Bakan gerçeği söylemiyor” açıklamasında bulundu.

Pakdemirli’nin THK uçaklarının yangına müdahale etmemesiyle ilgili “THK uçakları arızalı” şeklinde yaptığı açıklamayı eleştiren Sertel, “Gazeteci titizliği ile araştırdım. Tarım ve Orman Bakanı ‘Uçaklar arızalı’ dedi. Sayın Bakan ne yazık ki gerçekleri söylemiyor. THK’nın altı uçağından beşi Ankara’da. Uçakların biri de şu anda İzmir’in Menderes ilçesinde. THK yetkilileri uçaklarda arıza olmadığını söylüyorlar” dedi.

THK uçaklarının neden kullanılmadığına ilişkin soru önergesi de verdiğini belirten Sertel, THK yetkililerinden resmi bir açıklama beklendiğini söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin