Baskın Oran: ‘Mahşerin Dört Atlısı’nın tek ortak noktası Kürt düşmanlığı’

AKP iktidarı tarafından HDP’li Van, Diyarbakır ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin konuşan Siyaset Bilimci Prof. Dr. Oran, “AKP fena halde panikte, çıkmaları da azıcık güç” dedi.

AKP iktidarının özellikle 23 Haziran seçim sonuçlarının ardından paniklediğini belirten Oran, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kayyımlarla iki şeyi amaçladığını belirterek, Bianet’e şunları söyledi:

“Birincisi; CB Erdoğan, iktidarda kalabilmek için kurduğu ‘Mahşerin Dört Atlısı’nın (Dinci AKP, Irkçı MHP, Ehlileştirilmiş Ergenekon, Aydınlıkçı Ulusol) tek ortak paydası Kürt Düşmanlığı. Böylece bu acayip koalisyonu ayakta tutmaya çalışıyor. Nafile çaba, ama denemek zorunda.

“İkincisi; MHP’den ayrılan ve AKP’den ayrılacak partileri boşa düşürmek, çünkü bunlar Kürtlere yapılan haksızlıkları hukuksuzları biraz zor dillendirirler. Dikkat ettiyseniz Bahçeli, İçişleri Bakanı Soylu’ya, bu hukuksuzlukları yaptı diye hemen güzellemeler yolladı.

“Bundan sonra sandık bitmiştir”

“Ama bu cinlikler AKP’yi de MHP’yi de çok “çikin” edecek Ege tabiriyle. Berbat edecek. Bundan sonra bitmiştir artık ‘Sandık da Sandık, Sandık da Sandık’ teranesi. Kendi tabanları bile yutmaz. Gargara yapar sadece.”

“23 Haziran sonuçları korkuttu”

Kayyım atamalarında 31 Mart ve 23 Haziran seçim sonuçlarının da etkili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oran, “İktidar çok korktu. Seçim sonuçları CB Erdoğan’ı ve partisi AKP’yi ve hempası MHP’yi paniğe soktu. Yoksa, kendi en büyük sığınağı olan “Sandık”ı böyle feci duruma düşürmeyi mantıken göze almamaları gerekirdi. Fena panikteler. Çıkmaları da azıcık güç” dedi.

“Büyü bozuldu, kader gözüktü”

Kuzey Suriye’deki gelişmeler ve kayyım atamaları arasında kurulan bağa ilişkin yorumları da değerlendiren Baskın Oran, şöyle devam etti: “Kürt Düşmanlığı kavramını kullanarak iktidarda kalmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin birliğine yapıverdikleri büyük kötülük bir yana, boşuna çabadır. Çünkü büyü bir kere bozuldu, kader gözüktü. Çoktan gözüktü. İBB seçimlerinden önce gözüktü.”

Son olarak, “İstanbul, Ankara ve İzmir’e de kayyım atanır mı?” sorusuna da Oran, şu yanıtı verdi: “Hani ya, bi atasalar, bi atasalar! Ah, bi atasalar!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin