İYİ misiniz? Ne dediğinizin farkında mısınız?

YORUM | ERHAN BAŞYURT

“Türkiye’de iktidar sorunu kadar, hatta ondan daha büyük bir muhalefet sorunu var…”

Uzun süredir bu fikri yazılı ve sözlü dile getiriyorum. 

Muhalefet partileri de iktidarın, hukuksuzluk ve insan hakları kıyımı için dile getirdiği söyleme destek verip, muhalefet eder gibi gözüküp ‘zımni/örtülü’ destek sağlıyorlar. 

Milyonlarca insanın mağdur olduğu bir süreç, böylece iktidar icraatları ve muhalefetin ‘gönüllü görmezden gelmesi’ ile hayata geçiriliyor. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Son olarak, İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’nun Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği röportaja bir bakın! Açıklamaları son derece düşündürücü…

İktidar kanadından son dönemde FETÖ ile işbirliğini itiraf eden açıklamalar geliyor. Partiniz de FETÖ’cü olmakla suçlanmıştı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Ağıralioğlu şöyle cevap veriyor: 

“AKP kanadında 15 Temmuz sonrasında seçilmiş belediye başkanları paldır küldür görevden alındı. Belediye başkanları için hiçbir şey yapılamadı. Eğer bir suçları yoksa neden görevden alındılar, suçları varsa neden bir işlem yapılmadı? Bu tutarsızlık millet iradesini önemsediğini her defasında vurgulayan iktidar partisi tarafından yapılıyor. FETÖ ile mücadelede de AKP’nin iki yumuşak karnı var. Birincisi işin ucu kendilerine ve kendilerinden olanlara dokunur endişesi. İkincisi de bu mücadelede FETÖ’cülerin tenezzül ettikleri enstrümanları kullanmaları. AKP, “Benden olup suç işleyenler kandırılmıştır. Senden olup işleyenler suçludur, şer güçlerin adamıdır” diyor. Ayrıca yaptığı onca hataya rağmen namlu kendisine doğrultulmuş biri olarak Erdoğan’ı FETÖ ile mücadelede olmazsa olmaz olarak görüyorum. Ama Erdoğan’a da adalet duygusu lazımdır. FETÖ’cülerle mücadele edecekseniz asla onlara benzemeyeceksiniz.”

Can alıcı bir diğer soru ardından geliyor; “Peki, iktidar olursanız FETÖ ile mücadelede Erdoğan ile birlikte hareket eder misiniz?”

İşte Ağıralioğlu’ndan tüyler ürperten cevap: 

“Devlette devamlılık esastır. Türkiye’de şu an mücadele edilmesi gereken şey FETÖ’cülüktür. Adam kayırma, algı oluşturma, makamlara kendi adamlarını yerleştirme gibi kötü ahlak örnekleri sergilemektir FETÖ’cülük. Devlet bu konunun üzerine gideceğiz diyorsa, onların yaptığı hiçbir şeyi yapmaması gerekiyor. Biz bunu dile getirdik. İktidara “FETÖ’cülerle FETÖ’cü gibi mücadele ediyorsunuz’ dedik. FETÖ’cülerin yaptığı gibi rakiplerinize iftira atıp kara çalıyorsunuz. FETÖ’cülerin istediği tam olarak bu. FETÖ’cüler bu hukuksuzluk içinde kuvvetlenir. Biz iktidar olursak bu konuda nasıl bir hassasiyet gösterilmesi gerektiğini göstereceğiz…”

*** 

Geçmişte Nizam-ı Alem Ocakları başkanlığı ve BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun Genel Başkanlığı yardımcılığı görevlerini üstlenmiş Ağıralioğlu’nun cevabı ‘İYİ düşünülmemiş”… 

Madem Erdoğan’ı “yaptığı onca hataya rağmen namlu kendisine doğrultulmuş biri olarak, FETÖ ile mücadelede olmazsa olmaz olarak görüyorsunuz” ne diye muhalefet ediyorsunuz? Size ne ihtiyaç var?

Madem iktidara geldiğinizde, “devlette devamlılık esastır” deyip, iktidarın hukuksuzluklarını sürdüreceksiniz, ne diye bunu ‘en iyi şekilde’ icra eden AKP ve Erdoğan’a muhalefet ediyorsunuz? Bu açıklamalarla İYİ Parti’nin yeri, kimse kusura bakmasın ama ‘Cumhur İttifakı’dır… İYİ Parti bu anlayışla olsa olsa iktidarın alternatifi değil MHP’nin yedeği olabilir… 

*** 

Yenikapı’da iktidara teslim olan muhalefetin gerçek yüzünü gösteren önemli açıklamalar bunlar. 

Yakın zamanda CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de, içinde daha fazla gizleyemediği gerçek düşüncelerini, Diyarbakır KHK Temsilcileri Platformu’na “samimi olarak” ifade etmişti. 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel

Özel, “Samimi olarak söylemek gerekirse” diyerek, “Cemaat bu ülkeye çok büyük kötülükler yaptı, Atatürkçü subaylara iftira attı, dünya tarihinin en büyük ve tehlikeli örgütü, devletin bir arınmaya ihtiyacı var. Cezaevindeki kadınlar, örgüt talimatıyla hamile kalıyorlar, insanlar işkence var diyorlar, ancak soruyoruz, kimse, bana işkence yapıldı demiyor” fecaat sözleri dile getirmişti. 

“Türkiye’de işkence yoktur” diyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu’ndan bu açıklamaların ne farkı var? 

Özel’in “devletin bir arınmaya ihtiyacı var” sözleri, kendileri de iktidar da olsa, aynı hukuksuzluk ve insan hakları kıyımlarına imza atacaklarının delili… 

Öyleyse iktidarın mağdur ettiği kesimler CHP veya İYİ Parti’ye neden oy versin? 

Madem iktidar ‘olması gerekeni yapıyor’, madem bu süreci ‘devlette arınma’ olarak görüyorsunuz,  madem Erdoğan bu mücadelenin ‘olmazsa olmazı’, halkın önüne alternatif olarak hangi yüzle çıkıyorsunuz? 

Madem ‘bunca zulüm gerekli’, AKP ve Erdoğan’a muhalefet ederek, ‘devlet kararına’ neden zarar veriyorsunuz? 

Sizin örtülü şekilde ortaya koyduğunuz bu desteği, Doğu Perinçek ve Devlet Bahçeli ‘yiğitçe’ açıktan veriyor. 

Kimi neden eleştiriyorsunuz? 

*** 

Sadece İYİ Parti veya CHP içinden etkin isimler değil, iktidarın doğrudan mağduru HDP bile iktidar söylemlerinin arkasına sığınıyor. 

Erdoğan’ı hedef almak yerine, tutuklanan vekillerini bile iktidarın ‘fetö’ söylemleri arkasına sığınarak savunmaya çalışıyorlar. 

Demokrasi ve hukukun üstünlüğü beklentisi içindeki seçmenler için ne büyük açmaz… Sadece ‘Cumhur İttifakı’ mı, ‘Millet İttifakı’ mı bizi biçsin? Buna karar vermek zorundalar…

İki ucu pis değnek misali… 

*** 

Sadece muhalefet değil, iktidar mağduru birçok kesim de kendisini iktidarın hukuksuz söylemleri arkasına sığınarak beyhude savunmaya çalışıyor. 

“Çoklu baro” düzenlemesine karşı çıkan baro başkanlarının açıklamalarına bakın, iktidarın düzenlemesine “bu düzenleme fetö planıdır” karşı çıkıyorlar. 

Korku mu, iş bilmezlikli, kasıt mı? 

***

Sonuçta, Türkiye’de otoriterleşen iktidar sorunu kadar, ona ‘gizli’ destek veren ve siyaset bilmeyen bir muhalefet sorunu var. 

DEVA ve Gelecek partileri, diğer muhalif partilerden daha etkin bir performans ve söylem ortaya koymaya başlamışsa, 20 yıldır AKP karşısında genel seçimlerde tek bir başarı gösteremeyen muhalefet partileri kendilerini sorgulamalı. 

Tabii Erdoğan’a muhalefet etmek gibi bir niyetleri varsa… 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Yok babacım hepsi halinden gidişattan memnun. İstisnasız tüm partiler aynı şeye hizmet ediyor. O yüzden cemaat onların ortak düşmanı. Vakit geçirirken sıkılıp boş muhabbet etmeye de siyaset yapmak diyorlar kendilerince 🙂 ben oy kullanmıyorum bu nedenle. İster iki ucu b.klu değnek deyin isterseniz aynı b.kun laciverti deyin. Sonuçta hepsi b.k 🙂

  2. Yazar Başyurt,Doğu Perinçek ve Devlet Bahçeli denen yaratıkların (veya mahlukların) yiğitçe açıktan mücadele ettiklerini yazmış…Ben burada “yiğitçe” söylemine kafayı taktım.Bizde bir söz vardır:”Her baba yiğidin hakkı değildir” deriz. Yiğitlik, Perinçek ve Bahçeli gibi soysuzlarla ilintilendirilecek bir kavram değildir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin