İTT, Hizmet Hareketini terörist ilan etti iddiası yalan!..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Hizmet Hareketi’ni terörist ilan ettiğini açıkladı ancak böyle bir karar alınmadığı ortaya çıktı.

Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,  on milyonlarca dolar lobi masrafı yapmalarına rağmen Hizmet Hareketi’nin terörist bir hareket olduğunu dünyaya kabul ettirme çabaları sonuçsuz kalıyor.

AKP hükümeti, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Özbekistan’ın başkentinde dün başlayan ve yarın sonlanacak olan dışişleri bakanları konseyinin 43. toplantısına Hizmet Hareketi’nin terör örgütleri listesine alınmasını öneren bir teklif sundu. Ancak daha önceden olduğu gibi Mısır Dışişleri, teklifin siyasi amaçlar taşıdığı ve kanuni sürecin devam ettiği gerekçesiyle açık bir şekilde itiraz etti.

Buna rağmen, sabahın erken saatlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Hizmet Hareketi hakkında “terör örgütüdür” şeklinde bir karar aldığını duyurdu. Anadolu Ajansı da konuyu haber yaptı.

Oysa olay; AKP hükümetinin konu hakkında kendi hazırlamış olduğu metni tartışılmak üzere teşkilatın karar mekanizmalarına sunmasından ibaretti.  İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı kararlar, yarına kadar sürecek olan toplantının akabinde yayınlanacak  sonuç bildirgesinde ortaya çıkacak.

Konuyla ilgili olarak Mısır ve Ortadoğu’nun en büyük gazetesi El-Ehram’ın yazarlarından Dr. Ahmet Fuat, Turkeytoday.net sitesine açıklamalarda buludu. Dr. Fuat açıklamasında; “Mısır’ın Erdoğan’ın Türk halkı ve Hizmet Hareketi mensuplarına yapılan hukuksuzluklar karşısındaki tavrının açık ve net olduğunu belirterek ülkesinin böyle bir kararın çıkmasına kesin bir şekilde itiraz edeceğini” ifade etti.

Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı kararlar, tavsiye niteliğinde olup üye ülkeler üzerinde herhangi bir yaptırım gücü yoktur. Bu açıdan sonuç bildirgesinde böyle bir karar çıksa bile bir anlam ifade etmiyor.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU

İslam Konferansı toplantısında, İslam Kerimov’un anıldığı bir bölüm gerçekleşti. Güvenlik konuları üzerinde duruldu ve bilgi paylaşımı konusunda işbirliğinin artırılması konuşuldu.

Uyuşturucu ve terörle İslam coğrafyasında mücadele edilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Bu çerçevede 10 yıllık kalkınma programı uygulanabileceği ifade edildi.

Umman’ın desteği ile Taşkent’te oryantal sanatlar kütüphanesi kuruluşu kararlaştırıldı.

Filistin’e yasal çerçevede yardımların sürdürülmesi tekrar teyid edildi. Afganistan’a da aynı şekilde yardımların sürdürüleceği belirtildi.

Turizm ve sağlık konularının önemine dikkat çekildi.

Kuveyt’e Başkanlığı için teşekkür edilirken, bir sonraki toplantının Haziran 2017’de yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıda Hizmet Hareketi hatta Türkiye ile ilgili hiçbir karar alınmadı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin