İtalya’da salgın soruşturması: Başbakan ve Bakanlar ifade verdi

İtalya’da yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk günlerinde vaka ve ölümlerin hızla arttığı Bergamo vilayetine bağlı Alzano ve Nembro’da, karantina tedbirlerinin geç uygulamaya konulup konulmadığına yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Başbakan Giuseppe Conte ve Bakanların ifadelerine başvuruldu.

Bergamo Cumhuriyet Savcısı Maria Cristina Rota ve diğer savcılar, sabah saatlerinde başkentteki başbakanlık sarayında Conte ile bir araya geldi. İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, Conte, şüpheli sıfatıyla değil bilgisine başvurulmak üzere yaklaşık üç saat boyunca o döneme ilişkin ifade verdi.

Bakanlar da ifade verdi

Bergamolu savcılar, Başbakanın ardından İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese ve Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın da ifadesine başvurdu. Savcılar, mayıs ayı sonunda daha önce Bergamo’nun içinde bulunduğu Lombardiya bölgesinin, Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana ve Bölgesel Yönetimin Sağlık İşlerinden Sorumlu Üyesi Giulio Gallera’nın ifadelerini almıştı.

Ülkede salgının başlangıcından bölgesel düzeyde karantina uygulamasına geçilen 8 Mart’a kadar olan sürede sıkı tedbirlerin uygulanmaması kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.Söz konusu süreçle ilgili bölgesel yönetim, karantina kararını verme yetkisinin kendinde olmadığını savunurken, merkezi hükümet ise ilgili yasaların bölgesel yönetimlere bu yetkiyi verdiği görüşünde.

İtalya’da salgın nedeniyle 21 Şubat’tan bugüne kadar 34 bin 167 kişi hayatını kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin