ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Türkiye’ye Metin Topuz tepkisi: Suçlamalar mesnetsiz!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD İstanbul Başkonsolosluğu eski görevlisi Metin Topuz’un hapis cezasına çarptırılmasına sert tepki gösterdi. ABD Başkonsolosluğu’nda görevli iken, Cemaat üyeliği suçlaması ile İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve  “silahlı terör örgütüne yardım etmek”ten, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Topuz ile ilgili açıklamalarda bulunan Pompeo, mahkeme kararının “derin bir rahatsızlık” verdiğini belirtti.

Kararın “hızlı bir şekilde kaldırılmasını” beklediklerini ifade eden Pompeo, söz konusu kararın, “Türk kurumlarına duyulan güvenin altını oyduğunu ve ABD-Türkiye ilişkilerinde gerekli olan güven duygusunu da zedelediğini” ifade etti.

Daha önce ABD İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya benzer bir şekilde Mike Pompeo da, Metin Topuz hakkındaki suçlamaların “mesnetsiz” olduğunu aktardı.

Dışişlerinden ABD’ye “Metin Topuz” açıklaması

Pompeo’nun eleştirilerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama ile cevap verdi. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, “ABD makamlarını yargı bağımsızlığı ilkesine saygı duymaya ve yargıyı etkilemeye yönelik tavırlardan uzak durmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin