İsveçli Teolog: Hristiyanlar Hz. Muhammed’i peygamber kabul edebilir

TR724 HABER | STOCKHOLM

İsveç Kiliseler Birliği Teoloğu olan doçent Jakob Wirén, Hz. Muhammed’i Hristiyanların da peygamber olarak kabul edebileceğini ifade etti. Teolog Wirén’in “Ötekine yer açmak” kitabı piyasaya çıktı.

Kitabın bir bölümünü İslamiyet’e ayıran Wirén, “Hz. Muhammed, tek tanrıyı savunduğu için Hristiyanlarda kendisinin peygamber olduğunu kabul edebilir.” değerlendirmesinde bulundu. Wirén, Hıristiyanların Hz. Muhammed’i (sas) bir peygamber olarak düşünebilmelerinin önemli olduğuna inanıyor.

Hz. İsa’dan sonraki yıllarda da peygamber geleceğine dair İncil’de bilgiler olduğunu anlatan Wirén’in, kitabında şunları kaydetti:

“İsa’dan sonrada peygamber geldi. İncil’de bu tür bilgiler var. Hristiyanların Hz. Muhammed’i peygamber kabul etmeleri, Müslümanlara saygıyı artırır. Günümüzde Hristiyanların büyük bir bölümü Hz. Muhammed’den hoşlanmıyor. Nedeni ise kamuoyuna Müslümanlar aşırıcı ve itici gösteriliyor.”

Wirén, kitabın tanıtım videosunu sosyal medya platformu Youtube’da da yayınladı.

Kitabı yazma amacını da açıklayan  Wirén, “Nasıl bir arada yaşayabiliriz? Farklı inançlardan insanlar gerçek kültürlerini başkalarına da nasıl açabilirler gibi birçok soruya, Hristiyan perspektifi bakışıyla cevap aradım.” diyor.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin