İsveç mahkemesi, Türkiye’nin Bülent Keneş’i iade talebini reddetti 

Today's Zaman'ın eski genel yayın yönetmeni Bülent Keneş, Türkiye'de bulunduğu dönemde sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanmıştı.

İsveç Yüksek Mahkemesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeden istediği gazeteci Bülent Keneş’in iade talebini reddetti.

Euronews’te yer alan habere göre, mahkeme, talebin “siyasi suçlarla ilgili olduğu gerekçesiyle” iadenin önünde engeller olduğuna hükmetti.

ÇİFTE SUÇLULUK ŞARTI OLUŞMADI

“Davada suçluların iadesinin önünde çeşitli engeller olduğu açık.” diyen Yüksek Mahkeme Yargıcı Petter Asp basına yaptığı açıklamada, suç isnatlarından biriyle ilgili olarak çifte suçluluk şartının yerine getirilmediğini dile getirdi.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası Finlandiya ile birlikte NATO’ya üyelik için başvuran İsveç, Ankara’nın onayını bekliyor. Ankara, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine onay için bu ülkelerin iade taleplerini bir an önce gerçekleştirmesi gerektiğini belirtiyor.

Son olarak İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’ın Ankara ziyareti sırasında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada isim vererek gazeteci Bülent Keneş’in iadesini istemişti.

Erdoğan, “FETÖ terör örgütünden İsveç’te olan Bülent Keneş’in, bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler için büyük önem arz ediyor.” ifadesini kullanmıştı.

Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Bülent Keneş, İsveç’te yaşıyor.

Yüksek Mahkeme’nin iadesini durdurma yönündeki kararının ardından İsveç basınına konuşan Keneş, “Elbette çok mutluyum. Ama bu karar zaten bekleniyordu.” ifadesini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. Sayın Erdoğan, kendine yakışanı yaptı.
  Hem de isim zikrederek: “Bülent Keneş’i vermezseniz, NATO’ya üyelik kararınızı imzalamayız” dedi.

  İsveç siyasileri, hukukçuları da kendine yakışanı yaptı.
  Aynen belki yüz yıl kadar önce müjdelenmelerine yakışır şekilde…

  “Evet, bizim NATO’ya üyeliğimiz bütün halkımız, eşlerimiz, ana-babamız ve çoluk çocuğumuzun güvenliği açısından önemli ama bizim için adalet bunlardan da önemli. Bir tek insana, haksız bir şekilde zulmedilmesini onaylayamayız” dedi.

  Alkışlıyorum…
  Kendilerine yakışanı yaptılar.

  Bülent Keneş’in de kendine yakışanı yapacağına inanıyorum…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin