İşten çıkarmanın yasak olduğu dönemde bile işsizlik arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik, haziran döneminde bir önceki aya göre 0,5 puanlık artışla yüzde 13,4 olarak gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,6 puanlık artışla yüzde 15,9 oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle işten çıkarmanın yasak olduğu dönemde gerçekleşen işsizlik artışı dikkat çekti.

Genç işsiz sayısı haziran döneminde resmi verilere göre yüzde 26,1’e yükseldi.

TÜİK haziran ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 152 bin kişi azalarak 4 milyon 101 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık artış ile yüzde 15,9 oldu

İŞTEN ÇIKARMA 2 AY DAHA UZATILDI

Koronavirüsü sebebiyle artacak işsizliğin önüne geçilmesi için işten çıkarma yasağı ilk olarak 17 Nisan tarihinde ilan edilmiş, sonrasında aylık periyotlar eşliğinde uzatılmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile  4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı, 17 Eylül 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin