Torpil listesine direnen okul müdürü kalp krizine yenik düştü!

Muğla Olgunlaşma Enstitüsünün Kurucu Müdürü Hüdayi Baş’ın kalp kriziyle ölümünün altından büyük bir skandal çıktı. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin eline tutuşturduğu torpil listesine karşı çıkması üzerine ağır hakaretlere maruz kalan başarılı eğitimci Hüdayi Baş’ın kalp krizi geçirdiği ortaya çıktı.

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hüdayi Baş’ın ölümü başta yakınları olmak üzere tüm eğitim camiasını yasa boğdu. Ancak Baş’ın ölümünün altından bir skandal ortaya çıktı.

Yıllarca Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başarılı çalışmalar yürüten, Muğla Olgunlaşma Enstitüsünün kuruluşunda ve tarihi binanın eski muazzam haline dönüşmesinde etkin rol oynayan Hüdayi Baş, pandemi sürecindeki başarılı çalışmaları sebebiyle geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Başarı Belgesi taltifi aldı.

Daha önce görev yaptığı Milas’tan Muğla Olgunlaşma Enstitüsüne Müdür vekili olarak atanan Hüdayi Baş’a başarılı çalışmaları sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan asil Müdürlük kadrosu talep edildi.

Bu kadro beklenirken, Muğla Olgunlaşma Enstitüsü için 4 kişilik Usta Öğretici kadrosu ihtiyacı için sınav açıldı. Bu sınavda başarılı olanların listesi 28 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilmesi gerekirken, Muğla Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Komisyon Başkanı da olan Soner Kaya listeye müdahale ederek değişiklik yapmak istedi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre

Bunun üzerine Hüdayi Baş okul müdürü olarak sınavlarda başarı elde edenlerin listede olmasını ve göreve başlamasında ısrarcı oldu. Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın bu liyakat ısrarı üzerine Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Hüdayi Baş’ı makamına çağırdı.

Baş, İl Milli Eğitim Müdürü Töre’ye kazanan Usta Öğretici adaylarının isimlerini teslim edince Töre, “İşine gelmiyorsa, prensiplerine aykırı ise istifa et git” diyerek bağırarak ağır hakaretler etti. Bunun üzerine makam odasından çıkan Baş, fenalaştı.

Bir süre dinlendikten sonra kendine gelen Hüdayi Baş Milli Eğitim Bakanlığı’na bilgi verme amaçlı bir dilekçe yazıp gönderdi. Daha sonra evine giden Baş yeniden fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Kalp krizi geçiren Baş yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

MUĞLA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ’NDE TÖREN DÜZENLENDİ

Hüdayi Baş’ın Türk bayrağına sarılı naaşı; Muğla Olgunlaşma Enstitüsüne getirilerek cenaze töreni düzenlendi.  Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız ve Milli Eğitim camiasının hazır bulunduğu cenaze töreninde; merhumun özgeçmişi, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar okundu.

Daha sonra Hüdayi Baş’ın cenazesi defnedileceği İzmir’in Ödemiş İlçesine gözyaşları içinde uğurlandı.

1 YORUM

  1. Il ya da Ilce milli egitim muduru dediginiz sey tamamen siyasetin kopekleridir. hakkiyla o makama gelenler mustesna. bu pervin tore denen kadin tenzili rutbe yapilarak temizlik….ne diyorum ben ya. Turkiyede olmus bu olay. yazik

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin