İşte son araştırma: ‘Beka’ söylemine AKP tabanı bile inanmıyor

ANAR'ın başkanı İbrahim Uslu, son yaptıkları araştırmanın, iktidar temsilcilerinin beka söylemlerine kendi tabanlarının bile inanmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Cumhur İttifakı’nın ‘beka’ propagandası tutmadı. İktidara yakınlığıyla bilinen araştırma firması ANAR’ın başkanı İbrahim Uslu’ya göre ‘beka’ söylemine AKP tabanı dahi inanmıyor. Uslu’nun araştırmalarına göre vatandaşın birinci gündemi ekonomik kriz ve AKP her geçen gün daha fazla oy kaybediyor.

Ekonomik krize çözüm bulamayan AKP iktidarı, tabanını ‘beka’ söylemleriyle konsolide etmeye çalışıyor. Ancak ne AKP lideri Erdoğan’ın ne de MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ‘beka’ temalı söylemleri kamuoyunda karşılık bulmadı. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR) Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, söz konusu propagandaya AKP tabanının bile inanmadığını belirtti. FOX TV’de konuşan Uslu, sahada yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, halkın birinci gündeminin yüzde 76,5 ile ekonomik kriz olduğunu kaydetti. Beka dahil diğer tüm sorunların yüzde 5’in altında kaldığı ve iktidarın kötü giden ekonominin faturasını ödeyeceği sonucuyla karşılaştıklarını anlattı.

ASIL SORUN EKONOMİK KRİZ

İbrahim Uslu, “Seçmen davranışını etkileyen iki tane temel davranış var. Bunlardan birincisi rasyonel tercih. Yani ekonomi ve ülkenin çıkarları. Diğeri de siyasal kimlik. Bugün ülkenin en büyük sorunu ekonomi sorunudur. AKP’de ekonomi üzerinden gidemeyeceği için durumu beka sorununa getiriyor. İktidar bir taraftan ekonomiye çareler bulmaya çalışıyor. Yaptığımız saha araştırmalarında geçen yılın bu seneden daha iyi olduğunu söyleyen büyük bir kitle var. Gelecek senenin de bu seneden daha iyi olmayacağını da söylüyorlar. Bu da her sene geriye doğru gittiğimizi gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

AKP’NİN SÖYLEYECEK SÖZÜ KALMADI!

Seçmenin beka sorununun var olduğuna ikna olmadığını ve AKP’nin ekonomik krizden dolayı bir fatura ödeyeceğini söyleyen İbrahim Uslu, şöyle devam etti: “AKP iktidarının sürekli beka vurgusu yapması, elinde başka koz kalmamasından kaynaklı. Erdoğan’ın ‘Zillet İttifakı’ söylemi de vatandaşlar arasında kendine çok yer bulan bir söylem değil. Kendi seçmeni bile buna inanmıyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin