İşte Erdoğan’ın, Trump ile Rahip Brunson-Ebru Özkan pazarlığının perde arkası

HABER | YÜKSEL DURGUT

Hamas için kaçakçılık suçlamasıyla İsrail’de tutulan Türk vatandaşı Ebru Özkan’ı serbest bırakması için, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya yapılan baskının perde arkası ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dış politikasının değerlendirildiği ‘A Very Stable Genius’ adlı kitapta, Hamas’a yardım etmekle suçlanan Türk kadını serbest bırakması için Trump’ın İsrail’e nasıl baskı yaptığı detayları ile anlatılıyor.

Washington Post muhabirleri Carol Leoning ve Philip Rucker’ın kaleme aldığı kitaba göre,  Trump, Tayyip Erdoğan ile Türkiye’de hapse atılan Amerikalı papazı serbest bırakma anlaşmasının bir parçası olarak Ebru Özkan’ın iadesi için İsrail’den talepte bulunmuş.

Anlaşma, Trump’ın Brüksel’deki bir NATO zirvesinde Erdoğan ile bir araya geldiği Temmuz 2018’de şekillenmeye başlamış. Görüşme sırasında Erdoğan, İsrail’e inişinden kısa süre sonra tutuklanan kaçak para ve Hamas ajanlarına cep telefonu götürmek ile suçlanan Ebru Özkan’ı serbest bırakması için Trump’tan baskı yapmasını istemiş.

Bunun karşılığında Trump’a, Türkiye’de o dönem tutuklanan Amerikalı Papaz Andrew Brunson’ı serbest bırakacağına dair söz vermiş.

Trump ve Erdoğan anlaşmaya vardıktan birkaç gün sonra ise Trump, Erdoğan’ın Netanyahu’ya olan talebini iletti. Trump’ın bu talebi yerine getirmesini istediği sırada Netanyahu’nun sözkonusu kadın hakkında hiçbir şey bilmediği ortaya çıktı.

Kitapta,  Özkan’ın az miktarda para ile yakalanmasından kaynaklı İsrail medyasında yer almamasından dolayı Netanyahu’nun, Amerikan başkanının isteği karşısında şaşırdığı aktarıldı. Kitaptaki bir diğer ayrıntı ise Trump aradığında Netanyahu’ya golf oynamaktadır.

Carol Leoning ve Philip Rucker, bu görüşmenin hemen ardından Ebru Özkan’ın serbest bırakıldığı yazdı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin