Kamuoyu bu soruya cevap bekliyor: Deprem vergileri ne oldu?

HABER YORUM | İLKER DOĞAN

Elazığ’da 22 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın yardım çağrısında bulunduğu paylaşım, 1999’dan bu yana toplanan deprem vergilerini yine gündeme getirdi. Son 20 yılda Özel İletişim Vergisi adı altında toplanan paranın miktarı 67 milyar TL’den fazla! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na göre ise rakam 36 milyar Dolar. Kızılay Başkanı’nın sarsıntı olduktan dakikalar sonra, depremin neden olduğu hasarı bile bilmeden ‘yardım çağrısı’ yapması normal ancak insanların 20 yıldır ödedikleri vergilerin nereye harcandığını sorması suç!

Elazığ Sivrice’de dün akşam saat 20.55’de 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından şu ana kadar (17.00) 22 kişi hayatını kaybetti. Hastaneye kaldırılan depremzedeler arasında durumu ağır olanlar da var.

Depremin hemen ardından Türkiye’nin her yerinden Elazığ ve Malatya’ya yardım konvoyları düzenlenmeye başladı. Ancak Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın olaydan hemen sonra ‘yardım çağrısı’ yaparak Kızılay’a bağış yapmaya çağırması vatandaşların büyük tepkisine neden oldu. Kınık, gelen tepkiler üzerine tweet’ini silmek zorunda kaldı.

TOPLANAN PARALAR NEREYE HARCANDI?

Kerem Kınık, paylaşımını sildi ancak bu arada ‘Özel İletişim Vergisi’ adı altında 20 yıldır toplanan vergiler yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz aylarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Sadece AKP döneminde İstanbul’un depreme dayanıklı hale gelmesi için 17 yılda 36 milyar dolar toplandı.” ifadelerini kullanmıştı. Yıllara göre ÖİV üzerinden hesaplanan bir başka rakama göre 17 yılda toplanan para 67 milyar TL’nin üzerinde.

15 TIR DOLUSU DESTELER HALİNDE 200 TL’LİK BANKNOT!

Kanal İstanbul’un maliyeti 75 milyar TL olarak açıklanmıştı. 20 yılda deprem vergisi olarak toplanan paranın 67 milyar TL olduğu kabul edilse bile 200 TL’lik banknotlar halinde yaklaşık 350 ton paradan bahsediyoruz. Ya da şöyle söyleyelim; 15 TIR dolusu desteler halinde 200 TL’lik banknot ‘Özel İletişim Vergisi’ adı altında vatandaşlardan toplanmış.

VATANDAŞ VERDİĞİ VERGİNİN HESABINI SORAMIYOR!

Bu kadar paranın nereye harcandığı her deprem sonrası gündeme geliyor. Ancak bugüne kadar iktidar temsilcileri tek bir açıklama bile yapmadı. Aksine, yıllardır ödediği verginin nereye harcandığını öğrenmek isteyen vatandaşlara ‘hain, terörist, provokatör’ muamelesi yapıldı/yapılıyor. AKP rejimi hesap vermek yerine, depremle ilgili soru soran insanları, ‘haklarında soruşturma başlatmakla’ tehdit ediyor.

1 YORUM

  1. Saray gasibinin Elazigda cenaze basindaki konusmasini dinleyin…vergilerin nereye gittigini anlarsiniz…yavuz hirsiz yine kadere tas atip sucunu bastirma derdinde.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin