İstanbul Barosu Başkanı: ‘Erdoğan ve Yargıtay mesajı almazsa başka protestolar gelebilir’

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden gerçekleşecek olan Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacağını açıklayan 41 barodan biri olan İstanbul Barosu’nun başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu, Türkiye’de baroların ilk defa Yargıtay Başkanlığı’nın törenini boykot ettiğini vurguladı. “Güçler ayrılığı ilkesi yok edildi” diyen Durakoğlu, “Erdoğan ve Yargıtay mesajı almazsa başka protestolar da olabilir” dedi.

Şu ana kadar 41 baro 2 Eylül’de Yargıtay binası yerine Beştepe’de gerçekleşecek Adli Yıl Açılış Töreni’ni boykot etme kararı alırken, 3 baro ise programa katılacağını açıkladı.

Yaşananlar Bloomberg’de “Erdoğan saray törenini boykot eden avukatların tepkisini çekti” başlığıyla konu oldu. Haberde, Türkiye barolarının boykot kararından önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son zamanlarda AKP içindeki bölünmeler, yerel seçim yenilgisi gibi durumlar içinde olduğunu ve Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’yi yargıya siyasi baskı kurduğu için uyardığını hatırlattı.

Boykotlarla ilgili olarak Bloomberg’e konuşan İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu ise “Güçler ayrılığı ilkesi yok edildi. Yargıtay’ın törenin gerçekleşeceği mekanın seçimi onların bu konuda ne tarafta olduğunu gösteriyor. Eğer Erdoğan ve Yargıtay mesajı almazsa başka protestolar da gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin