Ahmet Kurucan: ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’

Bulunulan toplumda sorunun değil çözümün bir parçası olmanın öneminin konuşulduğu programda Ahmet Kurucan, “Diyalog kavramını kaldırmak, toplumun bir parcası olduğunu göstermek gerekir.” dedi. Kurucan yeni süreçte de hiçbir şeyin de eskisi gibi olmayacağını söyledi.

TR724 yazarı İlahiyatçı Ahmet Kurucan, Gülşah Çavuşoğlu’nun YouTube kanalına konuk oldu. Kurucan ABD’de 2003 yılında kurulan diyaloğa yönelik kurumlarla sürecin başladığını belirterek, “2003 yılında beri kurulan bütün kurumlar dinlerarası diyalog adını taşır. Ben ABD adına konuşuyorum. Buruda hedeflenen sair dinin temsilcileriyle bir araya gelip dinin birleştiriciliğinde buluşmak. 7-8 yıl sonra meselenin bununla sınırlı olmayacağı üzerine yeni kurumlar kuruldu.” dedi.

Bu süreçte diyolog çalışmalarının hem bireysel hem de kurumsal olarak yapıldığını aktaran Kurucan, yeni süreçte artık anlayışın değiştiğini ve eskisinden farklı olduğunu belirtti. Ve şu tespiti yaptı:

“Artık diyalog kavramının ortadan kaldırmak gerekir. Diyalog deyince siz şunu yapıyorsunuz. Ayrı ayrı yerlerde bulunuyoruz ama diyalog adına bir araya geliyoruz. Ama artık başka bir şey diyebilirsiniz. Bu toplumun bir parçası olduğunu göstermek gerekir.”

İşte Kurucan’ın açıklamaları;

1 YORUM

  1. Gülşah hanım gayet güzel sorular sormuş verimli bir söyleşi olmuş. Ahmet bey’in bu sallantılı, zorlu süreçte daha fazla (özellikle internet yoluyla )aktif olarak görmek isterdim. Amerika’da elinden geldiğince soruları cevapladığını sunumlar yaptığını söylüyor ama Hizmet insanlarını yüzde kaçı Amerikadadır ki? Gülşah hanımın dediği gibi güvendiğimiz,kıymet verdiğimiz bir şahsiyet ve onunla daha aktif iletişimde olabilmeyi ve böylece aklımızdaki soru işaretlerine cevaplar bulabilmeyi isterdik.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin