İşsizlik yasaklandı!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

AKP iktidarı, koronavirüsle mücadele kapsamında hiç bir Avrupa ülkesinin düşünemediği (!) yeni önlemler aldı. İşsiz sayısının patlaması üzerine işten çıkarmalar 3 ay boyunca yasaklandı. Kovid-19 salgınının ekonomiye etkileriyle ilgili olarak hazırlanan yeni yasa teklifine AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, işten çıkarma yasağını 6 aya kadar uzatabilecek. Ancak fesih yasağı olan işveren, işçileri ücretsiz izne çıkarabilecek. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere, günlük 39.24 TL ödenecek. Ayrıca 15 Mart’tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödeneceği açıklandı. Yasa teklifi taslağının, görüşlerini almak üzere iş dünyası örgütlerine sunulduğu aktarıldı.

Yasa teklifi sorunlu ve yetersiz. İşçiyi korumadığı gibi sırtındaki yükü daha da artıyor. İşten çıkarmak yasak ama ücretsiz izin hakkı yasal hale geliyor. İşsizliğin adı ‘ücretsiz izin’ oluyor. Ücretsiz izne çıkarılan işçiye günlük sadece 39 TL ödeneceği belirtiliyor. Bu parayla kim, nasıl geçinecek? Ayrıca işçi işten çıkarıldığı zaman tazminat alma hakkına sahipken, yeni düzenleme bunun da önüne geçiyor. Bu arada işçi çıkarılmadığı için ‘işsizlik maaşına’ da başvuramıyor. Hepsinden önemlisi iktidar, ‘işçi çıkarma’ dediği esnafa hiç bir maddi destek vermiyor. Vergilerden vazgeçmiyor, kira desteği sağlamıyor, nakit para/hibe vermiyor. Haftalardır kepenkleri kapalı olan ve en iyi ihtimalle 3 ay daha iş yapamayacak olan esnaf, ‘çıkaramadığı’ işçinin maaşını nasıl ödeyecek?

Teklif taslağı, görüşlerini almak üzere iş dünyası örgütlerine sunuldu. Teklifte yer alan diğer maddelere ise şöyle: “Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde gelir kriterine bakılmaksızın ihtiyacı olan yaşlılara bakım hizmeti verilecek ve bakım ücreti ödemesi yapılacak. Aynı hak engelliler, çocuklar ve kadınlara da sağlanacak.”

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

22 GÜNDE 812 KİŞİ ÖLDÜ

AKP iktidarı krizi yönetmek bir yana, ‘aldığı’ önlemler ve açıkladığı paketlerle salgının daha da yayılmasına neden oluyor. Vaka sayısı 3-4 günde bir katlanıyor. İlk ölümün açıklandığı 17 Mart’tan düne kadar geçen 22 günde 812 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise inanılmaz bir ivmeyle tırmanarak 38 bini aştı. Vakalara her gün 3-4 bin kişi ekleniyor.

GÜNLÜK 39 TL İLE NE YAPILABİLİR?

Son yasa teklifi taslağı ekonomik önlemlerin de suya sabuna dokunmadığını ortaya koydu. İktidar, işverene destek vermek yerine işten çıkarmayı yasakladı. Ancak ücretsiz izin artık yasal hale getirildi. İşsizliğin adı ‘ücretsiz izin’ oldu kısaca. Ücretsiz izne çıkarılan işçiye ise günlük 39 lira 24 kuruş ücret ödenecek. Peki bu ücretle işçi nasıl geçinecek? Bu parayla kirayı mı ödeyecek, faturaları mı? Market harcamalarını nasıl yapacak?

TAZMİNAT ALAMAYACAK, İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURAMAYACAK

İşçi işten çıkarılmadığı için tazminat alamayacağı gibi, işsizlik maaşına da başvuramayacak. Bugünkü rakamlarla maaşı 3 bin 500 TL olan çalışan, işsiz kaldığında yaklaşık 1.400 TL maaş alıyordu. Ancak devlet işten çıkarmayı yasakladığı için işçiye (26*39 TL) 1.013 lira ödenecek! Olan yine işçiye olacak.

İŞVERENE DESTEK YOK

Hepsinden önemlisi iktidar, ‘işçi çıkarma’ dediği esnafa hiç bir maddi destek vermiyor. Vergilerden vazgeçmiyor, kira desteği sağlamıyor, nakit para/hibe vermiyor. Peki ne veriyor; 6 ay ödemesiz 25 bin TL faizli kredi! Bunun da şartı var; hiç bir yere borcu olmamak! Türkiye’de borçsuz esnaf var mı? Haftalardır kepenkleri kapalı olan ve en iyi ihtimalle 3 ay daha iş yapamayacak olan esnaf, ‘çıkaramadığı’ işçinin maaşını nasıl ödeyecek?

PALANDÖKEN: GERİ ÖDEMESİZ DESTEK BEKLİYORUZ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e göre, son 3 haftada 500 bin esnaf kepenk kapattı: “Lokantacılar, restorancılar, kafeciler, berberler… Oldukça ciddi bir krizin içerisindeyiz. Biz diyoruz ki kapalı esnafa asgari ücret tutarında bir gelir desteği verilsin. Bu destek geri ödemesiz yapılsın. Biz yıllarca vergi ödedik. Kredi kartı olmadan vatandaşımıza bir anlamda kredi açtık, veresiye kabul ettik. Şimdi de bu devletin bize bakması, bizi ayağa kaldırması gerekmez mi? Tabi ülkenin bütçesi buna yeter mi bilmiyorum!” 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin