İşsizlik Fonu havuza aktarıldı

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Allayıp pullayarak halkı ayakta uyutmakta Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) eline kimse su dökemez.

Türk Lirası (TL) dolara mukabil 19 günde yüzde 24 eridi, diğer bir tabirle devalüasyona maruz kaldı. Kim bunun farkında?

KRİZDE HALKI ABD MASALI İLE UYUTTULAR

Bu çöküşün bahanesi ABD oldu. iPhone’lar kırıldı, oyuncak 1 dolarlar şehir meydanlarında yakıldı.

Düne kadar gazetelerinde methiyeler dizdikleri ABD Başkanı Donald Trump’a ağza alınmayacak galiz ifadelerle saldırdılar.

Röportaj için “Kürtaj yapıyah.” diyen ihtiyardan inciler, televizyonlarda haber diye yayınlandı. İğneden ipliğe zam gelirken “Kahrolsun Amerika!” sloganları atılıyor.

Elektrik yüzde 9, doğalgaz yüzde 10, ayçiçek yağı yüzde 40, oto lastiği yüzde 40, akaryakıt yüzde 9 zamlandı… Üstelik bunlar henüz başlangıç…

GÜLER SABANCI BU SEFER SUSKUN

Güler Sabancı’nın lastik markaları Bridgestone ve Lassa’nın 4 lastiği 1.000 liradan 1.400 liraya çıkarmasına veryansın eden Hasan Tonbulkaya, “Videoyu sosyal medyadan kaldır, yoksa karışmayız!” diye tehdit edildi.

Yeni Türkiye’de hürriyetin bu kadarını fazla buluyor iktidar!

Videonun muhatabı, “Ekonomi bakanımız şöyle, Hazine bakanımız böyle!” methiyeleri dizen Sabancı Holding’in patroniçesi Güler Sabancı idi.

Güler Hanım konuşmadı, lastik bayii Tonbulkaya ikinci videosunu yayınladı. Türkiye’nin gazete ve internet siteleri esnafın haklı feryadını görmedi, duymadı.

YAZAR KASA FIRLATILSA NE OLACAK!

2001 krizinde yazar kasa fırlatılmıştı, öyle mi? Sanki bugün fırlatılsa tek satır haber yapılacak.

Çiftçi süt güğümlerini Ziraat Bankası şubesinin önünde boşaltırken, “Al müdür, al sana süt! Ben yiyemedim sen ye!” diyordu. Denizli’de bir başka çiftçi tütün balyalarını AKP binasının önüne atıp gitti.

Halkın çilesi, ıstırabı kimin umurunda oldu?

Demirören Grubu, Aydın Doğan’dan satın aldığı Hürriyet için Borsa’da küçük yatırımcıya çağrı yapmak mecburiyetinde idi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) o çağırdan Demirören’i muaf tuttu.

Muafiyet deyip geçmeyin. Kıyağın tutarı 264 milyon TL. Bir kalemde bu kadar büyük kıyakla ihya edilen sermayedarın gazetelerinde televizyonlarında krizden bahsedilebilir mi?

İŞSİZLİK FONU HAVUZA AKTARILDI

Millet uzun bayram tatiline çıkarken Resmi Gazete’de yeni bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı.

Kamu kurumlarının bütün hesapları Merkez Bankası nezdinde açılacak Tek Hesap’ta toplanacak. Güya tasarruf için bütün hesaplar teke indiriliyor.

Arada şayan-ı dikkat bir değişiklik yapıldı. İşsizlik Fonu’nda biriken paralar da Tek Hesap’a devredilecek. İşsizlik Fonu’nda biriken tutar 120 milyar TL.

İşsizlik Fonu kamuya ait değil ki havuza dahil edilsin. Fondaki paraları her fırsatta harcayan AKP bunun için ayrı ayrı düzenleme yapmaktan bıktı anlaşılan.

Artık tek kararname ile para havuza aktarıldı. Parayı kim idare edecek? Hazine.

AÇIKLAR İŞSİZLİK FONU’NDAN KAPATILACAK

Fon diğer kurumlar gibi Hazine’nin inisiyatifinin ötesine geçemeyecek. Fazlalık olan hesaplardan gün sonunda kamunun açıkları kapatılacak.

Her açık verilen günde İşsizlik Fonu’ndan “avans” diyerek para çekilecek.

Hesabın Sayıştay denetiminden muaf olduğu da dikkate alındığında burada hüsnü niyet aramak safdillik olur.

Bazı emekli maaşları bayramdan evvel yatırılamadı. Eylül ayına kaldı maaşlar. Niye?

Kimse kabul etmek istemiyor, amma velakin Türkiye sıfırı tüketti. Deniz bitti. Öyle Katar’dan gelecek 3 milyar dolar para takası (swap) ile bu gedik kapatılamaz.

TÜRKİYE ER YA DA GEÇ IMF’NİN KAPISINI ÇALACAK

Almanya dahil hemen her devlet Türkiye için tek çıkış yolunun Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmak olduğunu söylüyor. Kale alan var mı?

Halkına sefaletten başka bir şık bırakmayan Venezuela’dan para geleceğini uman akl-ı evveller son bir ayda Merkez Bankası rezervlerinin altın dahil 9 milyar dolar eridiğini ne vakit idrak edecek?

Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve DİSK neredesiniz? İşçinin alın teri gözünüzün önünde gasp ediliyor. Niye üç maymunu oynuyorsunuz? İşçinin menfaatini bugün müdafaa etmeyecekseniz ne vakit müdafaa edeceksiniz?

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) için 14 milyar TL avans çeken AKP’nin bu parayı ödemediğini bildiğiniz halde böyle bir oldu bittiye nasıl müsaade ettiniz?

İŞÇİNİN AİDATLARI İLE SALTANAT SÜREN SENDİKACILAR!

İşçinin aidatları ile lüks Mercedeslere binmek, 30-40 bin lira aylık almak ve sülalede işsiz kim varsa hepsine sendikada iş vermek tatlı geliyor tabiî.

Saray’da hoş amedi edilmek varken, “İşçinin parasına zinhar. dokunmayın!” demek yürek ister.

Sendikaları bile kendilerine ihanet ediyorsa yana yakıla para arayan AKP iktidarı mı işçiyi düşünecek?

Medyanın dalkavukluğunu da cümle âlem biliyor.

SEÇİM RÜŞVETİ DAĞITILACAK

İşçi ve işverenin cebinden çıkan paralar ile 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi’nin rüşvetleri dağıtılacak.

Mahallelere, köylere asfalt sözü verilecek, makarna-kömür dağıtılacak. Parayı da işçiler ödeyecek.

Belki de batık patronları yüzdürmek için işçinin alın teri “can suyu” ya da “nefes” isimleri ile kredi olarak kullanılacak.

Neticede para artık Hazine’nin tasarrufunda. Hazine de Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a bağlı…

Tek Hesap bahane, işçinin alın terini çalmak şahane!

Zavallı ve de sahipsiz işçiler…

****

İŞSİZLİK FONU NEDİR?

Türkiye’de İşsizlik Fonu, Mart 2002’den beri faal. Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan, son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve 3 sene içinde en az 600 gün süreyle İşsizlik Sigortası primi ödemiş olanlar fona müracaat edebiliyor.

Müracaatlar işsizliğin ilk 30 gününde İŞKUR’a yapılıyor. Fonun gelirleri yüzde 2 işveren, yüzde 1 işçi ve yüzde 1 devlet payından teşekkül ediyor. En yüksek işsizlik maaşı 1.421, en düşük 710 TL. 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 güne 8 ay, 1.080 güne 10 ay işsizlik maaşı ödeniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin