Google’da en çok iş bulma duası aranmış!

Ekonomik krize bağlı olarak kapanan binlerce işyeri ve çığ gibi büyüyen işsizliğe çare arayan milyonlarca işsiz google’da ‘iş bulma duası’ aradı.

İŞKUR’a göre kayıtlı işgücü sayısı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 424 bin 452 kişi artarak 1 milyon 193 bin 546 kişi, kayıtlı işsiz sayısı ise 375 bin 90 kişi artarak 1 milyon 79 bin 519 kişi oldu. Kayıtlı işgücü yüzde 55.19, kayıtlı işsiz sayısı da yüzde 53.25 oranında artış gösterdi.

İşsizlik arttıkça Google’da ‘iş bulma duası’ aramaları artıyor. Youtube’da ise iş garantili olduğu iddia edilen dualar milyonlarca kez izleniyor.

2001 krizinin bile çok üzerine çıkan işsizlik göstergelerinin sorumluğunu almayan ve yeni istihdam açamayan AKP hükümetinden umudunu kesen binlerce genç işsizin ümidi duaya kaldı.

İşsizler iş bulmak için ümidini ‘iş bulma duası’ ile aramaya başladı. Google’da “iş bulma duası” aramalarıyla TÜİK’in genç işsizlik oranı birbirini yakından takip ediyor. İşsizlik oranları artıkça iş bulma duasını arayanlar da artıyor. İşsizlik oranının azalmasıyla “iş bulma duası” aramaları azalıyor.

İŞ BULMA DUASI GOOGLE’DE 1 MİLYON 600 BİN KEZ ARANDI

Google’a iş bulma duası yazınca yaklaşık 1 milyon 600 bin arama sonucu çıkıyor. Sonuçlar işsizleri muhtelif dualara götürüyor. Bu “mucize dua” veya “dua et iş bul” adıyla açılan sayfaların videoları yüz binlerce kez izleniyor.

İŞ BULMAK İÇİN İKİ GÜN ZİKİR ÇEKİLMELİ!

Google Trends’de “iş bulma duası” yazıp aratanlar işsizlikle beraber artıyor. Youtube’da 91 bin abonesi bulunan Dua Hanem kanalındaki “iş bulma duası” videosuna göre iş bulmak için 2 gün zikir çekilmeli. İlk gün 990 defa “Allahu Yü’ti Mülkehu Men Yaşa” denmeli, ikinci gün ise 1150 defa “Malikü’l-Mülki Tü’ti’l Mülke” denmeli. Videoya göre bu cümleler inanarak denirse kişinin iş bulması kolaylaşıyor.

MİLYONLARCA KEZ DİNLENEN ‘DUA’

Youtube’daki bazı hesaplar ise iş bulma duasının nasıl tatbik edileceğini anlatıyor. Youtube’da “iş bulma duası” aramasında en çok izlenen video 4 yılda tam 4,9 milyon kez görüntülenmiş. Bu dua “rızık ve iş kapılarını açan dua” olarak tanıtılıyor. Video 17 bin kişi tarafından beğenilmiş ve yüzlerce yorum almış.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin