İsrafın zirvesi: Ticaret Bakanlığı binasına 3 yılda 70 milyon lira kira ödenmiş!

Ekonomideki kötü gidişata rağmen, kamu harcamalarında israfı sürdüren AKP hükümetinin, Ticaret Bakanlığı binasına 3 yılda 70 milyon lira kira ödediği ortaya çıktı. Bakanlık, araç kiralarına ise 8 yılda 27 milyon lira ödedi. Daha önce astronomik kirasıyla gündem olan bakanlık binası için 3 yılda rekor harcama yapıldığı CHP Mersin Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in soru önergesiyle ortaya çıktı.

Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Ticaret Bakanlığı’nın Ankara Söğütözü’ndeki binaya 3 yılda 70 milyon lira kira ödediğini açıkladı.

Antmen, Bilgi Edinme Kanunu yoluyla Ticaret Bakanlığı’nın binalara ve araçlara ne kadar kira ödediğini sordu. Gelen yanıtta 2016 yılı başında açılan Ankara Söğütözü’ndeki hizmet binasına 2016 yılında 21, 2017 yılında 22 Milyon 340 bin ve 2018 yılında 26 milyon 211 bin lira kira ödendiği ortaya çıktı.

Ticaret bakanlığının verdiği cevapta 2011 yılından bu yana geçen 8 yıllık süreçte araç kiralarına 27 milyon lira ödendiği belirtildi.

Alpay Antmen Ticaret Bakanlığının ödediği kiralarla ilgili olarak “Ticaret Bakanlığı sadece bir tane binaya 3 yılda 70 milyon lira kira ödemiş. AKP ile devlet kendi ülkesinde kiracı oldu. Milyar liralık saraylar yapılacağına bakanlıklara çok daha az maliyetle binalar yapılabilirdi. Halkın parası da boşa ve gösterişe harcanmazdı. Dünyada en çok makam aracı olan ülkelerden birisiyiz. Herhalde dünyada kendi ülkesinde en çok kiraya çıkan hükümet de bu hükümettir” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin