İslamcı ‘şey’ öksüz kaldı!

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Önce bir haber:

“İsrail merkezli NSO Group adlı şirketin ürettiği ‘Pegasus’ isimli casus yazılım dünya medyasının gündemine oturdu. Söz konusu yazılımı kullanan en az 10 ülke hükümetlerinin gazeteci, aktivist ve siyasileri takip ettirdiği iddia ediliyor.”

Bu ülkelerin arasında elbette Türkiye de var. Hatta ünlü medya organı The Guardian’ın bugün yarın özellikle Türkiye’deki dinlemeleri kimin yaptırdıkları hakkında bir haber yayınlayacağı söyleniyor.

Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız’ın vefat haberini öğrendiğimde aklıma İslamcı iktidarın belki de hiçbir zaman öğrenemeyeceğimiz telefon konuşmalarının parodisini yapan bir keskin zeka yeteneğin vefat haberini almış olmanın hüznünü yaşadım.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

İslamcı cenah iktidara gelmeden fişleme, dinleme gibi mevzularda hep şikayet eden kesimdi. “Fişleme namussuzluktur” bile diyorlardı, gelin görün ki insanlık tarihinin en yaman fişlemesini şu anda kendileri yapıyorlar.

Keza telefon dinleme meselesi de aynı. Bilmem kaç kişinin (birkaç yüz) telefon dinleme mahkeme kararını dillerine dolayanlar, şimdi milyonlarca insanı dinlemeyi hakları imiş gibi görüyorlar.

Oysa bir kayıt imkanı ve sistemi olsa iktidar ve yandaşlarının telefonlarını dinlesek, (yolsuzluk, ahlaksızlık kısımlarını es geçerek söylüyorum) kim bilir ne eğlenceli görüşmelere şahit olacağız.

İşte merhum Turgay Yıldız bunu yapıyordu.

İki siyasal İslamcının fantezi telefon konuşmasıyla hiciv yapıyordu.

Hiciv kolay bir şey değildir.

Her babayiğidin harcı da değildir…

Görüyorsunuz işte, filmlerini milyonların izlediği sözüm ona marka komedyenler evlerinin önüne yaptırdıkları kaçak iskelenin haber yapılmasına karşı durduklarının onda biri kadar, ülkede yaşanılan saçmalıklara “Gık” dahi demiyorlar, diyemiyorlar.

İşte bu sebeple Turgay Yıldız’ın yaptığı iş kıymetliydi, yeganeydi.

Bu zehirli çağın tam ortasında politik hiciv yapan çok önemli bir değerdi rahmetli.

Yıldız’ı çok eskilerden tanırım.

28 Şubat döneminde Flaş TV ekranlarında yaptığı benzer işleri hatırlıyorum. TV eleştirmenliği yapardım o dönemlerde ve irtibatımız olurdu.

Tam bir halk sanatçısıydı. Lafını eğip bükmeden, gördüğü çarpıklıkları çekinmeden mizah diliyle ifade ederdi.

Ve son birkaç yıldır da AKP iktidarının yerle bir ettiği klasik medyaya inat, sosyal medyada soy ismi gibi parlıyordu rahmetli.

İslamcıların son yıllarda geliştirdikleri bir jargon var. Ahlaksız ve hukuk dışı işlerini çevirirken genellikle “şey” diyorlar. “O şey n’oldu? Şeyi aldınız mı? Şeyimiz ne kadar? Şey ettiniz mi?” filan… Açık ve gizli olan her şeyi bilen Allah’a inandıklarını söyleyen günümüz muktediri olan siyasal İslamcıların, kendi aralarında yaptıkları ahlaksız konuşmaları hicvederek yüreklere su serpiyordu Turgay yıldız.

Çok da iyi yapıyordu işini ve 55 gibi çok genç denilebilecek bir yaşta kaybettik maalesef onu.

Tarih ve hakkaniyet, onun bu zalim dönemdeki cesaret ve onurundan dolayı hep güzel bir yerde tutacaktır şüphesiz.

Mekanı cennet olsun…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

 1. Abi başlık olmamış, dalga geçmişsiniz gibi anlaşılıyor, aslında Turgay Yıldız’ı övdüğünüzü anlamak için tüm yazıyı okumak lazım, lakin bu başlığı gören okumaz.

 2. Yazılca çizilcek çok Şeylerlerin olduğu şu günlerde,nerden başlasam bilemiyorum ama Turgay yıldız kardeşimizin ölüm
  Nedeni ve zamanı Gizemlerle dolu,hangisine inamak gerekir
  bilemiyorum!
  Hayatımda hiç bukadar Çaresiz
  kaldığımı Hatırlamıyorum!
  Göz ardı Edilmeyecek bir gerçek
  varki Turgay yıldız kardeşimiz geri gelmiyecek,geride çok değerli kiymetli Söyleyişleri kaldı
  yaşarken kıymetini bilemedik!
  Seni çok arayacağız güzel
  Insan!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin