Almanya’dan bakınca süpergüç!

YORUM | BÜLENT KORUCU

AKP’liler işi iyice avcı kahvehanesi muhabbetine döktü. Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal “Türkiye’ye Fransa’dan, Almanya’dan, Hollanda’dan, Yunanistan’dan baktığınızda bir süper güç görüyorsunuz” diyerek çıtayı bir hayli yükseltti. Krala sadece akıllıların görebildiği elbiseyi diken terzi gibi, sadece dışarıdan bakınca süpergüç olarak görünüyormuş. Eskilerin tabiriyle halkta ülfet oluşmuş fark edemiyorlar. Haklılar, her gün küresel çapta bir başarıya(!) imza atınca hangi birisine odaklansınlar.

Dünya daha 1,150 odalı Saray’ın şokunu atlatamamışken Ahlat’ta kışlık, Marmaris’te yazlık saray, yetmedi şakkadanak bir saray da Kıbrıs Türklerine…

Bakılan ülke kadar bakanların kimliği de bu neticeyi doğuruyor olabilir. Mesela ortalamanın biraz üstünde tek maaşla sorumluluk üstlenen bürokratlar 11 maaşlı tarım Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’a bakıp “waow süpermiş” diyebilirler. Adamın aylık geliri 180 bin lira yani 18 bin avro. Bu parayı alabilen Avrupalı bürokrat olacağını sanmıyorum. Kaldı ki bu rakam Almanya’daki asgari ücretin 8 katı, Türkiye’de ise yaklaşık 60 katı. Yani Avrupa’da alsa da çok göze batmaz. 41 maaşlı AKP’lileri siz hesaplayın artık. Kendini 9 ayrı koltuğa atayan rektöre çok görmeyin; kendini Varlık Fonu’na başkan seçen cumhurbaşkanının olduğu ülkede sırıtmıyor.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Siyasetçilerin çocukları da AKP’li pudracı gençliğe bakıp “Türkiye’de olmak varmış be” diyebilir. Simyacılar yüzyıllardır bakırı altına dönüştüremedi ama AKP’liler memur maaşıyla Ferrari’ye binmenin formülünü buldu. İnanmayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeğeninin abrakadabra videosuna bakabilir!

Örnekleri çoğaltabiliriz. Mesela Avrupa’daki adi suçlular, katiller bizimkilere bakıp içten içe hayıflanıyordur. Gazeteci ve akademisyenden daha az ceza alıp daha konforlu cezaevlerinde kalan meslektaşlarını kıskanıyorlardır elbette. Hele hırsızlar, aynı sektörde çalışmalarına rağmen itibarlarının yerlerde sürünmesine kahroluyorlardır.

Her şey bir yana ekonomisi bu kadar kötü süpergüç pek rastlanır bir durum değil. Alman’ın ürettiği arabanın üstüne vergi koyup üç katı fiyata satarak devleti finanse eden bir süpergüç! Dünya ortalamasının dört katı enflasyonla yaşayıp, işsizlik ve gelir eşitsizliği konusunda rekorlar kırarken bunları söylemek için insanın kendine ve topluma olan saygısını sıfırlamış olması lazım. Ya da muhataplarını aptal yerine koyuyor olmalı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Yaziyi bu sekilde bitirseydiniz daha anlamli olurdu. “bunları söylemek için insanın kendine ve topluma olan saygısını sıfırlamış olması lazım.” Ve “muhataplarını aptal yerine koyuyor olmalı”. “Ya da” ifadesi fazla olmus.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin