IŞİD’liye maaş, KHK’lıya ağaç kökü!

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

İstanbul’da yaşanan bir olay, AKP rejiminin KHK’lılara ‘düşman hukuku’ uyguladığının ispatı olacak nitelikte. Eşi IŞİD terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan bir kadına maaş bağlayan sosyal hizmetler müdürlüğü, tutuklu KHK’lı polisin işsiz olan eşi öğretmeni açlığa mahkum etti. IŞİD’linin ailesinden esirgenmeyen yardım, 2 çocuk sahibi KHK’lı polisin eşinden esirgendi! Bunalıma giren öğretmen N.K.’nın yardımına komşuları koştu. Evine yiyecek, çocuklarına giyecekler alındı. Sürekli ağlayan, aylardır evden çıkmadığı öğrenilen kadın psikiyatriste götürüldü. Verilen raporda N.K’ya ‘orta depresif’ tanısı konularak, ‘İntihar’ aşamasında olduğu kaydedildi. N.K. yalnız değil; AKP rejiminin hukuksuz uygulamaları nedeniyle bugün N.K. gibi intiharın eşiğine gelmiş açlığa mahkum edilmiş on binlerce insan var!

15 Temmuz’u ‘Allah’ın bir lütfu’ olarak gören AKP rejimi, darbeden hemen sonra ilan ettiği OHAL döneminde onlarca hukuksuz KHK’yla 135 binden fazla insanı işinden, aşından etti. KHK’lıların başka işlerde çalışmasına da engel olundu. ‘Ağaç kökü yesinler’ dedikleri insanlar, açlığa mahkum edildi. Eşleri tutuklu olan ailelere yardım götüren komşuları bile ‘terör örgütüne yardım’dan tutuklandı.

HUKUK UYGULANSA 2030’A KADAR ATAMAZDIK!

Yapılanlar hukuksuzdu ve bu gerçek bizzat AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş tarafından daha birkaç gün öne itiraf edildi. Kurtulmuş, katıldığı bir televizyon programında, “Hukuk uygulansaydı bu insanları 2030 yılına kadar atamazdık!” diyecekti. Aslında benzer bir itirafı Erdoğan 2016’nın eylül ayında yapmıştı: “Normal şartlarda bunları (Cemaat’in okullarını, yurtlarını) geri alabilir miydik? Alamazdık. Ama şimdi KHK ve OHAL ile bunların hepsini toparlayarak bu okulları devlete teslim ettik.”

OHAL, ‘SÖZDE’ KALDIRILDI

İnsan hakları ihlallerinin zirveye çıktığı OHAL uygulaması sözde 19 Temmuz 2018’de kaldırdı. Ancak gerçek hiç de öyle değil. Ülkede deyim yerindeyse adı konulmamış bir OHAL durumu var. Ve insan hakları ihlalleri tüm hızıyla sürüyor. Mahkemelerin beraat kararlarına rağmen KHK’lılar işlerine iade edilmiyor, insanların özgürlükleri keyfi şekilde ellerinden alınıyor, Anayasal haklarının kullanılmasına ‘sert’ müdahalelerle engel olunuyor.

70 KHK’LI İNTİHAR ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada, OHAL’de KHK ile işine son verilen 46 kişinin intihar ederek yaşamına son verdiğini açıklamıştı. Ağbaba, “20 Temmuz 2018’de kaldırılan olağanüstü hal (OHAL) rejiminin etkileri halen devam etmektedir. OHAL hukukunun yaratmış olduğu ağır tahribatlar bugün halen yaşamın her alanında kendini hissettirmektedir.” dedi. Ağbaba, kayda geçen intihar sayılarını veriyor. Kayda geçmeyenlerle birlikte sayının 70’e yakın olduğu belirtiliyor.

İstanbul’da bir ilçenin sosyal hizmetler müdürlüğünde yaşanan olay, AKP iktidarının açlığa mahkum ettiği KHK’lılara nasıl baktığını göstermesi açısından önemli. AKP rejimi, muhtaç durumdaki IŞİD’li bir teröristin eşine sosyal hizmetlerden ayni ve nakti yardımda bulunurken, bir yıldan fazladır tutuklu olan KHK’lı bir polisin işsiz kalan 2 çocuklu öğretmen eşine hiç bir yardım yapmıyor!

6 AYDIR EVDEN ÇIKMIYOR!

Olay sosyal hizmetler müdürlüğüne gelen bir ihbarla ortaya çıkıyor. Ailenin durumunu bilen komşuları, sosyal hizmetleri arayarak yardım istiyor. Aileyi görmek için gelen memurlar, evde yiyecek bir şey olmadığını ve kadının psikolojik durumunu görünce çok etkileniyor. Memurlardan biri müdürlerine, “Ailenin durumu çok kötü, yardım bağlayabilir miyiz?” deyince, “Hayır!” cevabı alıyor. Bir başka memurun, “Ama geçen hafta bir IŞİD’linin hanımına maaş bağladık.” hatırlatması üzerine müdür, “IŞİD’liye verebiliriz ama KHK’lılara veremeyiz!” diyor.

KOMŞULARI YARDIMA KOŞTU

Sosyal hizmetlerin duyarsızlığı sonrası komşular harekete geçiyor. Kadının evine erzak ve çocukları için kıyafetler alınıyor. Ayrıca N.K. ikna edilerek psikoloğa götürülüyor. Psikoloğun, “Durumu ağır, bir psikyatriste gitmelisiniz. İlaç almalı.” sözleri üzerine N.K. için özel bir hastanede bir profesörden randevu alınıyor. Profesör, yaptığı görüşme sonrası 6 aydır evden çıkmayan, sürekli ağlayan, yemek yemeyen, cezaevindeki eşini bile aylardır ziyarete gitmeyen genç kadına ‘orta depresif’ tanısı koyarak ilaçlar yazıyor.

ON BİNLERCE KHK’LI İNTİHARIN EŞİĞİNDE

N.K. yalnız değil! Bugün Türkiye’de yaşanan zulüm ve soykırım nedeniyle on binlerce KHK’lı açlığa mahkum bir şekilde hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Evine ekmek götüremeyen, çocuklarına yetemediğini düşünen, kendini değersiz gören on binlerce KHK’lı intiharın eşiğine gelmiş durumda. N.K.’nın durumu nasıl mı; şu anda iyi… İlaçlarını kullanıyor. Komşuları yalnız bırakmıyor. Geçtiğimiz hafta aylar sonra eşini ziyarete gitti. Yakında işe başlayabileceğini söylüyor…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin