İran’dan Natanz’daki nükleer tesise sabotaj iddiası

İran Atom Enerjisi Kurumu, Pazar günü Natanz nükleer tesisindeki enerji kesintisinin “sabotaj” sonucu meydana geldiğini açıkladı. Tahran yönetimi Cumartesi günü aynı tesiste, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya aykırı biçimde uranyum zenginleştirmeye başladığını açıklamıştı.

Natanz’daki sabotajın ‘terör eylemi’ eylemi olduğunu söyleyen İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, uluslararası camianın bu saldırıyı gerçekleştirenlere karşı harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

İSRARİL BASINI: SİBER SALDIRI

Diğer yandan İsrail basını, Natanz nükleer tesisinde gerçekleşen olayın İsrail’in siber saldırısı olduğunu öne sürdü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, İsrailli gazeteci Amichai Stein Twitter mesajında, Natanz’daki arızanın İsrail’in gerçekleştirdiği bir siber saldırı olduğunu yazdı.

İsrail devlet radyosu Kan ise istihbarat kaynaklarına atıfta bulunarak İsrail’in dış istihbarat servisi Mossad’ın bir siber saldırı gerçekleştirdiğini aktardı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Pazar günü yaptığı açıklamada, İran ve müttefiklerine karşı sürdürülen mücadelenin büyük bir görev olduğunu söylemişti. Ancak İran’daki olayla ilgili İsrail’den resmi bir açıklama gelmedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin