Halkbank davasında kritik duruşma bugün gerçekleşecek

Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği’ suçlamasıyla yargılanan Halkbank’ın temyiz davasındaki kritik duruşma bugün gerçekleştirilecek.

New York İkinci Bölge Mahkemesi’nde tele konferans yöntemiyle bugün öğleden sonra yapılacak duruşmada Halk Bankası avukatları, temyiz hakimleri Raymond J. Lohier, Susan L. Carney ve William J. Nardini’nin karşısına çıkacak ve New York Güney Bölgesi savcıları argümanlarını ortaya koyacak.

Euronews’te yer alan habere göre, bankanın avukatları, “Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında üst mahkemeye yaptıkları itirazda Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağını savunuyor. Savcılık ise bankanın ABD’de yargılanabileceği görüşünde.

Bugünkü temyiz duruşmasından sonraki bir tarihte mahkeme yargıçları itiraz ve savcıların argümanlarını değerlendirip bankanın ABD’de yargılanıp yargılanamayacağına karar verecek.

New York İkinci Bölge Mahkemesi’nin Halkbank’ı haklı bulması durumunda bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ndeki dava süreci duracak. Temyiz mahkemesinin banka aleyhinde karar vermesi durumunda ise federal mahkemedeki dava süreci kaldığı yerden devam edecek.

HALKBANK TEMYİZ MAHKEMESİ’NE BAŞVURMUŞTU

Halkbank, “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında “ABD’de yargılanamayacağı'” gerekçesiyle temyiz mahkemesine yaptığı başvuru sonuçlanana kadar, federal mahkemedeki yargı sürecinin askıya alınmasını istemişti. Federal mahkeme bu talebi kabul etmeyince, Halkbank temyiz mahkemesine başvurmuştu.

Temyiz mahkemesi bankanın söz konusu yasa kapsamında ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle yaptığı başvuruyu inceleyip karar verene kadar, federal mahkemedeki yargı sürecinin bekletilmesine hükmetmişti.

Halkbank’a savcılar tarafından “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği” suçlaması yöneltiliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin