İran’da Zencani’ye verilen idam cezasına yüksek mahkemeden onay

İran’da 2.8 milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada idama mahkum edilen iş adamı Babek Zencani’ye verilen idam cezası, yüksek mahkeme tarafından da onaylandı. Reuters’ın haberine göre, yüksek mahkeme, Mart ayında idam cezasına çarptırılan Zencani ile ilgili kararı onayladı.

Mahkeme, aynı davada Zencani ile birlikte yargılanan iki ortağı Mehdi Şems ve Hamid Fellah Herevi’nin idam cezalarını ise iptal etti. Kararı, İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na konuşan Yargıtay Başkan Yardımcısı Gulam Rıza Ensari açıkladı.

2.8 MİLYAR DOLAR DOLANDIRMAKLA SUÇLANIYOR
İran’da 30 Aralık 2013’te tutuklanan Zencani; hükümet adına sattığı petrol karşılığında aldığı 2.8 milyar doları zimmetine geçirerek devleti dolandırmakla suçlanıyordu.
İran basınında geçen hafta çıkan haberlerde, Zencani’ye verilen idam cezasının temyiz aşamasında bozulacağı iddia edilmişti.

ZARRAB VE KAYYIMLARLA İRTİBATI
Zencani, Türkiye’deki 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk skandalının baş aktörü  ve halen ABD’de tutuklu yargılanan Reza Zarrab’ın da ortağı ve arkadaşı olarak kamuoyunda tanınmıştı. Yine hükümetin hukuksuz şekilde el koyduğu Kaynak Holding’in yönetimine kayyım olarak atanan İmran Okumuş’un Zencani ile yakınlığını gösteren fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin