İnsanlığa ‘ters’ kelepçe!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Hizmet Hareketi’ne yönelik İzmir merkezli yürütülen operasyonda çoğu kadın 66 kişi gözaltına alındı. Polislerin ‘ters’ kelepçe taktığı şahıslar, ‘eşleri tutuklu olan mağdurlara yardım etmekle’ suçlanıyorlar. Medyaya servis edilen haberlerde, “Örgüt üyelerinin hücre evlerinde barındıkları ve güncel örgütsel faaliyetlerine bu evlerde devam ettikleri tespit edildi,” deniliyor. ‘Faaliyet’ dedikleri eylem, mağdur insanlara yardımcı olmak. Görüntülerde, gazetecilerin görüntü alması için polislerin insanları bekletmesi dikkat çekiyor. Gazeteciden ‘olur’ aldıktan sonra zanlılar kameraların önünden geçiriliyor.

İhraç hakim Kemal Karanfil, ‘suçta ve cezada kanunilik’ ilkesini hatırlatıyor. Karanfil, “Hiç kimse kanunun açıkça suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz. Eşi tutuklu olan ailelere yardım diye yasalarımızda bir suç yok! Yaptığınız suç!” ifadelerini kullanıyor.

İNSANLAR PEŞİNEN SUÇLU KABUL EDİLİYOR

İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, gözaltına alınan şahıslara yönelik tavra sert tepki gösterdi. Gergerlioğlu, “Ters kelepçe! Bu ne demek? ‘Seni peşinen suçlu ilan ettim ve her kötü muameleyi yapabilirim’ demek! Kim olursa olsun zulmetme hakkınız yok, suçlu bile olsa!” diyor. 

POLİSLER SUÇ İŞLİYOR, YARGILANACAKLAR

Bir başka ihraç yargıç Saim Nergiz ise gözaltındaki şahıslara yapılan muameleye dikkat çektiği paylaşımında, şunları yazdı: “Şu rezillikte dikkatinizi ne çekiyor? 1- Masumiyet Karinesi İhlal ediliyor. 2- Gözaltı Yönetmeliği ihlal ediliyor. Neden mi? Bekliyor polis. (Gazeteciye) Çekiyor musun diyor. Sonra hareket ediyor. Ters kelepçenin hangi hallerde takılacağı belli. Yargılanacaklar!!!”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Yalan ve iftiralarla beslediğiniz, zulüm sisteminizi yaşatmak için mazlumiyet yaşattığınız her bir mazlum. Dünya ve ahiret facianız olacaktır. Ülkemize ve kendinize yazık ettiniz. Dinimize ve Milletimize mensup olmayan bir zalim için değermiydi? Pişmanlığınız fayda vermeyecektir. Veyl Olsun.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin