İngiltere’de ‘Pekin Olimpiyatlarını boykot’ önergesi kabul edildi

uygur işkence

İngiltere Parlamentosu, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı ‘vahşetleri’ sona erdirmediği sürece İngiliz hükümetinin Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot düzenlemesi çağrısında bulunan bir önergeyi oybirliğiyle kabul etti. Önergenin sahibi milletvekili Tim Louhton, “Pekin’e net bir mesaj göndermek İngiltere’ye ve dünyanın dört bir yanındaki demokratik devletlere kalmış: Uygur Bölgesi, Tibet ve Hong Kong’daki suistimallere göz yummayacağız ve büyük bir propaganda zaferi elde etmenize izin vermeyeceğiz.” dedi.

Oturum, partiler arası Çin Parlamentolar Arası İttifak’ın (IPAC) bir üyesi olan Muhafazakar Milletvekili Tim Loughton tarafından yönetildi.  Önerge, tüm büyük muhalefet partilerinden destek aldı. Önergede, Uygur Bölgesi’ndeki toplu vahşet suçlarına ilişkin güvenilir suçlamalara atıfta bulunuluyor ve Birleşik Krallık Hükümeti ile temsilcilerini Pekin Oyunlarına katılma davetlerini reddetmeye çağırıyor.

Hareket, Pekin Olimpiyatlarının diplomatik boykot edilmesi için artan küresel çağrıları takip ediyor. Önergenin yazarı Milletvekili Tim Loughton, “Hükümet bir yandan Uygur Bölgesi’nde endüstriyel ölçekte insan hakları ihlallerinden söz ederken, diğer yandan Pekin ile daha da derin ticaret bağlantıları peşinde koşuyor – hatta en büyük yarı iletken üreticimizin Çinli bir firma tarafından kapılmasına izin veriyor. Hükümetin Pekin’e karışık mesajlar göndermeyi bırakmasının ve Çin hükümetinin suiistimallerine verdiği tepkiyi sertleştirmesinin zamanı geldi. Otoriter rejimlerin, suçlarını örtbas etmek ve propagandalarını küresel ölçekte yaymak için Olimpiyatları kullanma konusunda uzun ve sıkıntılı bir geçmişi var. Çin Komünist Partisi bunu biliyor ve şu ana kadar bundan paçayı sıyırıyor. Pekin’e net bir mesaj göndermek İngiltere’ye ve dünyanın dört bir yanındaki demokratik devletlere kalmış: Uygur Bölgesi, Tibet ve Hong Kong’daki suistimallere göz yummayacağız ve büyük bir propaganda zaferi elde etmenize izin vermeyeceğiz.” dedi.

ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ, ZULMÜNÜ ARTIRDI

Bir başka Avam Kamarası üyesi milletvekili Afzal Khan ise, “Çin Hükümeti tarafından Uygur Müslümanlarına uygulanan baskının uzun ve karanlık bir tarihi var, ancak son birkaç yılda ÇKP Uygurlara karşı zulmünü artırdı. Diplomatik bir boykot, İngiltere’nin endüstriyel ölçekte insan hakları ihlallerine göz yummamasını sağlayacaktır. Olimpik dayanışma ve ayrımcılık yapmama değerleri, Çin hükümetinin Uygur Müslümanlarına ve diğer azınlık gruplarına yönelik zulmüyle uzlaştırılamaz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin