İngiltere’de okuyan yabancı öğrencilere 2 yıl çalışma izni

Tr724 HABER MERKEZİ | ZAFER ÖZSOY

İngiltere’de okuyan yabancı öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmaları için ülkede kalmalarına izin verilen dört aylık süre iki yıla çıkarıldı. Bir önceki Başbakan Theresa May’in İçişleri Bakanı olduğu 2012 yılında çıkarılan yasa, okulu bitiren öğrencilerin 4 ay içinde İngiltere’yi terk etmesini zorunlu tutuyordu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, değişiklik ile yabancı öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarmalarına ve İngiltere de kariyer yapmalarına olanak sağladıklarını söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kanun değişikliği ile gelecek yıldan itibaren üniversite ve yüksek lisans derecelerine sahip olan öğrenciler ülkede iki yıl boyunca iş arayabilecek, mezun oldukları alandan bağımsız işlere de başvurabilecek.

Kayıt oranı düşmüştü

Johnson hükümetinin bu adımı uluslararası öğrencilerin İngiltere’deki üniversitelere kayıt oranının düşmesinin ardından geldi. Kayıtlara göre Uluslararası öğrenciler İngiltere ekonomisine 26 milyar dolarlık bir katkı sağlıyor. Ancak uzun zamandır öğrencilere mezun olduktan sonra çalışma fırsatlarının olmaması, rekabetçi ortamda kayıtların düşmesine neden oldu.

İngiltere Hükümeti yeni göç yasasının bir amacının da yetenekli mezunların matematik, mühendislik ve teknoloji gibi alanlarda işe başvurması olduğunu belirtti.

İngiltere’deki üniversitelerin temsilcisi Universities UK bu adımı takdirle karşılarken İngiltere Göç İzleme Örgütü bu politikanın iş bulmak isteyenlerin İngiltere’de eğitim almayı fırsat olarak kullanacağını öne sürerek eleştiride bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin