İngiltere ve Hollanda’da bıçaklı saldırı: ‘2 kişi öldü, en az 3 kişi yaralandı’

İngiltere’nin başkenti Londra’da, kentin merkezindeki London Bridge’de (Londra Köprüsü) düzenlenen bıçaklı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti. Polis, şüpheliyi vurarak öldürdü. İktidardaki Muhafazakar Parti ve ana muhalefetteki İşçi Partisi Londra’da seçim kampanyalarını askıya aldı.

Diğer yandan ilerleyen saatlerde bir bıçaklı saldırı haberi de Hollanda’nın Lahey kentinde işlek bir alışveriş caddesinden geldi. Polis, saldırı sonucu en az 3 kişinin yaralandığını açıkladı.

İngiltere’deki bıçaklı saldırıda kaç kişinin yaralandığı açıklanmadı. Londra Belediye Başkanı Sadi Khan yaralılardan bazılarının durumlarının ağır olduğunu söyledi.

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Neil Basu ise vurulan şüphelinin üzerinde “patlayıcı süsü verilmiş düzenek” olduğunu belirtti. Basu yaşananlar için “terör vakası” dedi, Londra’da güvenlik önlemlerinin artırıldığını açıkladı ve Londralılardan Londra Köprüsü’nden uzak durup dikkatli olmalarını istedi.

Saldırıyla ilgili soruşturma sürüyor.

BBC’nin aktardığına göre, polisin kordon altına aldığı Londra Köprüsü’nde tren metro istasyonu kapatıldı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada seçim kampanyasına ara verdiğini söyledi. Şüpheliye önce sivillerin müdahale ettiğini söyleyen Johnson, “Bu saldırılara karışan herkes yakalanacak ve adalet önüne çıkarılacak” dedi.

İngiltere’de 12 Aralık’ta yapılacak erken seçim öncesi Başbakan Johnson’ın lideri olduğu Muhafazazakar Parti’den sonra ana muhalefetteki İşçi Partisi de Londra’da kampanya faaliyetlerini askıya aldı.

İçişleri Bakanı Patel: Çok kaygılıyım

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Londra Köprüsü’ndeki gelişmelerin kendisini çok kaygılandırdığını söyledi.

Patel, “Aklım bölgedeki insanlarda. Hızlı müdahalesinden ötürü polisimize minnettarım. Herkesten polisin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesini istiyorum” dedi.


Hollanda’da bıçaklı saldırı: En az 3 yaralı

Hollanda’nın Lahey kentinde işlek bir alışveriş caddesinde bıçaklı saldırı düzenlendi.

Polis, saldırı sonucu en az 3 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırıyla ilgili olarak 45-50 yaşlarında, kıvırcık saçlı, hafif koyu tenli ve koşu kıyafetleri giymiş bir kişi aranıyor.

Cuma akşamı yerel saatle 19:45’te bıçaklı saldırının düzenlendiği Grote Marktstraat (Büyük Pazar Sokağı), Lahey’in en büyük alışveriş caddelerinden biri.

Saldırı düzenlendiğinde, “Black Friday” (Kara Cuma) indirimi nedeniyle caddedeki mağazalar açıktı. Polis, saldırı sonrası Hudson’s Bay mağazasının etrafını çembere aldı.

Hollanda Televizyonu’na (NOS) göre saldırı bu mağazada düzenlendi.

NOS’a konuşan Hudson’s Bay sözcüsü ise “En az 2 genç kadın sokakta bıçaklandı. Daha sonra panik içinde mağazaya girdiler” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin