İngiltere Sağlık Bakanı ‘o’ ilacın sonuçlarını açıkladı: Koronavirüs tedavisinde atılan en büyük adım

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınında bir tarafta önleyici tedavi olarak aşı çalışmaları devam ederken diğer yandan hastalığa yakalananlar için tedavi denemeleri de tüm hızıyla sürüyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock Remdesivir adlı anti-viral ilacın, yeni bir araştırmada Ulusal Sağlık Sistemi NHS’te tedavi gören belirli hastalar üzerinde deneneceğini duyurdu.

Hancock, şimdiden umut vaat eden sonuçlar alındığını ve ilacın iyileşme süresini kısaltabileceğini belirtti. Hancock “Bu büyük ihtimalle kriz başladığından bu yana koronavirüs tedavisinde ileriye doğru atılan en büyük adım” dedi.

Remdesivir nedir?

BBC’nin aktardığına göre, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) de geçen ay antiviral ilacın Koronavirüsle mücadelede işe yaradığını açıklamıştı. Çeşitli ülkelerdeki hastanelerde yapılan deneylerde ilacın semptom süresini 15 günden 11 güne düşürdüğü tespit edilmişti.

Uzmanlar bunun doğrulanması durumunda önemli bir gelişme olacağını, fakat tüm bulguları bir anda iyileştiren “sihirli bir ilaç” da olmadığını söylüyor.

Nisan ayında tıp dergisi Lancet’te yayımlanan bir diğer araştırmada ise ilacın işe yaramadığı belirtilmişti.

Çin’de yürütülen deneyin verilerinden yola çıkarak yayımlanan makalede, Vuhan’daki kapsamlı sokağa çıkma yasağı nedeniyle doktorların bir süre sonra hasta bulamadığı ve deneyin yarım kaldığı da aktarılıyordu.

Gilead tarafından üretilen ilaç, virüsün hücrelerin içinde üremek için ihtiyaç duyduğu bir enzimi hedef alarak virüsün çoğalma yeteneğini sekteye uğratıyor.

Öte yandan üretici şirket, ilacın dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir tedavi için onay almadığını vurguluyor.

Şirketin internet sitesindeki bilgilere göre ilaçla ilgili devam eden altı deney var.

NIAID’in düzenlediği ve 1.063 kişinin katıldığı deneyde bazı hastalara Remdesivir, bazılarına da plasebo verildi. NIAID yetkilisi Dr. Anthony Fauci, “Veriler iyileşme süresini azaltmada ilacın net, önemli ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor” diyor.

Fauci, ilaç sayesinde virüsün vücuttaki üremesinin durduğunu ve bu sürede doktorların hastayı daha kolay iyileştirebildiğini belirtiyor.

Fakat ilacın ölüm oranları üzerindeki etkisi net değil. Remdesivir alanlarda ölüm oranı yüzde 8, plasebo alanlarda yüzde 11,6 olsa da bilim insanları bu farkın söz konusu deneye özgü olup olmadığı konusunda emin değil.

Henüz cevaplanmamış sorular

İlacın etkisine dair henüz cevaplanmamış çok soru bulunuyor.

Zaten iyileşmekte olan insanların sürecini mi hızlandırıyor? Yoksa insanların yoğun bakıma girmemesini mi sağlıyor? Gençlerde mi yaşlılarda mı daha etkili? Başka hastalıkları olanlarda daha mı iyi sonuç veriyor? İlacın uygulanması için en iyi zaman viral aktivitenin tepe noktasına ulaştığı an mı?

Bunlar önemli sorular ve detayları araştırmanın tamamı yayımlandığında belli olacak.

AB’deki Remdesivir deneyini yürüten University College London’dan Prof. Mahesh Parmar, “Bu ilaç herkes tarafından kullanılmadan önce olması gereken birkaç şey daha var: Veriler ve sonuçları düzenleyici kurumlar ve ülkelerin sağlık yetkilileri tarafından incelenmeli” diyor ve ekliyor:

“Bu olurken biz de hem bu deneyden hem de diğer deneylerden daha uzun vadeli bilgiler edineceğiz.”

İlaç insanların yoğun bakıma girmesini engelliyorsa hastanelerin kapasitesinin dolmasının önüne geçilebilir, böylece daha az sosyal mesafe önlemine ihtiyaç olur.

Oxford Üniversitesi’nde dünyanın en büyük Covid-19 ilaç deneyini yürüten Prof. Peter Horby de “Detaylı sonuçları görmemiz lazım ama eğer söylenenler doğruysa Covid-19’la mücadele için fantastik bir haber” diyor.

Cambridge Üniversitesi Hastaneleri’nde bulaşıcı hastalıklar konusunda danışmanlık yapan Prof. Babak Javid, Remdesivir’in hayatta kalma ihtimalini yüzde 30 artırdığını belirtiyor.

Öte yandan ilacın geliştiricisi Gilead’ın yaptığı bir deneyde ilacı kullananların yüzde 10’unda bulantı ve akut solunum yetmezliği yan etkileri görüldü. Covid-19’a karşı denenen diğer ilaçlar arasında sıtma ve HIV ilaçları da var. Virüsü hedef alan ilaçların yanı sıra bağışıklık sisteminin tepkilerini azaltan ilaçlar da deneniyor.

Antiviral ilaçların hastalığın başlangıcında, bağışıklık sistemine dair ilaçların ise hastalığın ileriki aşamalarında daha çok işe yaradığı düşünülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin