İngiltere ‘Brexit’ için tarih verdi

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ndan ayrılma sürecini (Brexit), Mart sonuna kadar resmen başlatacağını açıkladı. May, BBC’ye yaptığı açıklamada, Lizbon Anlaşması’nın 50’nci maddesinin işletilerek İngiliz halkı ve AB ile ilişkilerin geleceği için iyi bir anlaşma yapmayı hedeflediklerini söyledi.

İngiltere’de 23 Haziran’da yapılan referandumda AB’den ayrılma kararı çıkmıştı. Lizbon Anlaşması üye ülkelerin birlikten çıkışını düzenliyor. Müzakerelerin iki yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Bu durumda İngiltere’nin Mart 2019 sonunda birlikten resmen ayrılabileceği belirtiliyor.

Theresa May, açıklamasında, Avrupa Toplulukları Yasası’nı kaldırma sözü de verdi. 1972’de kabul edilen yasa İngiltere ile AB yasaları arasında uyuşmazlık olduğu durumlarda AB yasalarının geçerli olmasını öngörüyor. Ancak bu yasayı iptal eden düzenleme, İngiltere AB’den ayrıldıktan sonra yürürlüğe girecek. İngiltere’nin AB’den çıkması gerektiğini savunanlar, 50’nci maddenin bir an önce başlatılmasını istiyordu. Avrupa Birliği yetkilileri de İngiltere’den bir an önce müzakerelere başlamasını istemişti.

İngiltere Başbakanı May, AB ile resmi Brexit müzakerelerinin en geç Mart ayı sonunda başlayacağını duyurdu. May’in ayrılık kararı sonrası yanıt bulması gereken sorular ise AB müzakereleri ile sınırlı değil.

Ekonomi dünyasının gözü Brexit’te

Britanya’nın AB’den ayrılışının tam olarak ne zaman ve ne şekilde gerçekleşeceğine dair henüz net bir yol haritası çizilmemesi, tarafların yanı sıra dünya ekonomisindeki başka aktörleri de endişelendiriyor. Deutche Welle Türkçe, İngiltere’nin Brexit süreciyle ilgili soruları gündemine taşıdı. Brexit sonrası karşılaşabilecek diğer problemler neler?

Büyük Britanya’yı ne bekliyor?

İSKOÇYA: İskoçların çoğu Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasına “hayır” demişti, buna rağmen gelen ayrılık kararı ülkede “bağımsızlık” seslerinin yeniden yükselmesine yol açtı. Düşük petrol fiyatları ve yapılan son anketlerin sonuçları yakın tarihte ikinci bir referandum yapılmasının çok da olası olmadığına işaret etse de Birleşik Krallık’ta ayrılık rüzgarları henüz bertaraf edilebilmiş değil. Brüksel’le ilişkiler keskin bir biçimde kopma noktasına gelirse İskoçya’da da atmosfer hızla değişebilir.

TOPLUMSAL EŞİTSİZLİK: Başbakan May, Britanya’da giderek derinleşen toplumsal eşitsizlik uçurumunun Brexit’e giden yolda rol oynayan önemli faktörlerden biri olduğunun bilincindeydi. Bu nedenle de ”toplumsal adalet” kavramını sıkça kullanmaktan çekinmedi. Tabii rakibi İşçi Partisi’nin bölünmüşlüğü de May’in bu kavramı tek başına benimsemiş görünmesini kolaylaştırdı. Ne var ki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in yeniden seçilmesi May’in işini zorlaştırabilir.

BREXIT TARAFTARLARI: ‘Brexit Bakanı’ David Davis ve Uluslararası Ticari İlişkilerden Sorumlu Bakan Liam Fox ile birlikte başbakan May’in kabinesinde AB ile müzakerelerde ödün verilmemesi için baskı yapan iki hararetli Brexit taraftarı bulunuyor. Başbakan da Brexit’in kesin ayrılık anlamına geldiğini defalarca vurgulamış olsa da pratikte henüz bu çerçeveyi doldurmaktan çekinmesi May’in Brexit yanlılarının gözündeki güvenilirliğini sarsabilir.

BANKALAR: Birleşik Krallık Başbakanı, ekim ayı ortasında BM Genel Kurul görüşmelerine katılmak için New York’a gitti. May bu ziyaretinde fırsatı değerlendirerek ABD’deki büyük bankaları Avrupa’daki merkezlerini Londra’da tutmaları için ikna etmeye çabaladı. Başarılı olup olmadığı ise henüz muamma. Bankaların yanı sıra Japon otomotiv devi Nissan gibi büyük firmalar da Britanya’nın Avrupa pazarına koşulsuz erişim hakkını kaybetmesi durumunda merkezlerini başka Avrupa şehirlerine taşımayı düşünenlerden.

GÖÇ: Brexit referandumunun başlıca konusu olan göç hala Britanyalıların en büyük korkularından birini oluşturuyor. Her ne kadar May, selefi David Cameron gibi somut rakamlar vermekten kaçınsa da Brexit anlaşmasının Birleşik Krallık’a göçü kontrol altına alacak şekilde gerçekleşeceğinin teminatını verdi. May’in bu söyleminin Brexit taraftarlarını tatmin edip etmediği ise belirsiz. Öte yandan AB’nin önde gelen siyasi isimlerinden de ortak pazarın serbest dolaşım özgürlüğü olmaksızın gerçekleşmeyeceğinin sinyalleri geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin