İngiliz yayın kuruluşu BBC sokağın nabzını tuttu: “Ekonomideki gidişat nasıl algılanıyor?”

İngiliz yayın kuruluşu BBC,  ‘Seçim öncesi ekonomi gidişat nasıl algılanıyor?’ sorusuyla sokağın nabzını tuttu. Videolu haberde Malatya’da borçları yüzünden banka önünde kendisini yakmaya çalışan çiftçi Metin Çelik, “Çiftçiyi sahiplenen yok… Memlekette bütün çiftçiler kahve köşelerinde oturuyor” dedi. Semt pazarlarında ise vatandaş artan fiyatlardan şikayetçi.

Haberde, 24 Haziran seçimleri öncesinde cumhurbaşkanı adayları ve partilerin ana gündem maddelerinin başında ekonomi geldiği hatırlatıldı.

“Ekonomi tıpkı 2017’deki gibi 2018’in ilk çeyreğinde de yüzde 7,4 büyüdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hızlı büyüme performansını işaret ederek Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yaşadığı ekonomik dönüşüme vurgu yapıyor ve “Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara rağmen, sağlam makro temeller üzerinde, güçlü büyümeye devam!” diyor.”

“Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Türkiye 7 küsur büyümüş. İçinizde 7 küsur büyüyen bir esnaf, çifçi, işçi var mı merak ediyorum. Kim büyüdü? Rantiye sınıfı” diyerek büyümenin toplumun farklı kesimlerinde farklı hissedildiğini savunuyor.”

Peki üreticiden tüketiciye, esnaftan piyasa uzmanlarına ekonomideki gidişat nasıl algılanıyor?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin