İnandı ailesinin avukatı: Orhan İnandı’nın kaçırılmasıyla ilgili önemli yeni bilgilere ulaştık

Sapat Eğitim Kurumları Başkanı Orhan İnandı’nın kaçırılmasının üzerinden 18 gün geçmiş olmasına rağmen şu ana kadar bulunamadı ve konu hakkında herhangi bir açıklamada yapılmadı. Bu durum, İnandi’nın ailesini endişelendiriyor ve toplumda da şüphe uyandırıyor. İnandı ailesinin avukatı Taalaygül Toktakunova, “Soruşturma işini İçişlerine Bakanlığına bağlı polis teşkilatının yürütmesi için talepte bulundum. Ancak, şu ana kadar bu müracaatımıza cevap verilmedi. Orhan İnandı kaçırıldığı 31 Mayıs akşam en son İçişleri Eski Bakanı Melis Turgunbaev ile Adriano isminde bir kafede görüştüğünü tespit ettik.” dedi.

Sapat Eğitim Kurumlarına bağlı okullarda öğretmenlik yapan Mederbek Samayev, Orhan İnandı’nın kaçırılma hadisesinin arkasında çok büyük bir siyaset olduğunu ve bu tür eylemlerin hangi ülkenin talebi ile yapıldığını herkesin bildiğini söyledi.

Sapat Eğitim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Amirbek Sultanmuratov, soruşturma ve arama çalışmalarının devam etmesine rağmen Orhan İnandı’nın bulunamadığını, nerede olduğu, yaşamı veya sağlığı hakkında herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi. Bu durumun herkesi endişelendirdiğini söyleyen Sultanmuratov, “Yönetim kurulu başkanımızın bir an önce bulunacağını ümit ediyoruz. Şu ana kadar bize gelen bilgilere göre, Orhan İnandı Kırgızistan’da ve durumu iyi.”

İÇİŞLERİ BAKANI: ÜLKE GENELİNDE ARIYORUZ AMA…

İçişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Adinay Şarşeyeva, İçişleri Bakanı Ulan Niyazbekov’un talimatı ile binden fazla polisin Orhan İnandı’nın bulunması için Kırgızistan genelinde çalışma yürüttüğünü ve soruşturmanın güvenliği açısından yürütülen faaliyetlerle alakalı kamuoyu ile daha fazla bilgi paylaşamayacağını söyledi.

Türkiye’de iktidar yanlısı yayın yapan basında İnandı’nın kaçırılması ile alakalı Türkiye’nin bir alakasının olmadığı ve Kırgızistan Devlet Güvenlik Devlet Komitesi (GKNB)’nin müdahil olduğunu iddia eden yazılar çıktı. İnandı ailesinin avukatı Taalaygül Toktakunova, GKNB’nın bu iddia ile alakalı hiçbir açıklama yapmamasının haberin gerçekliği ile alakalı şüpheleri arttırdığını ifade etti. Bu sebeple Taalaygül Toktakunova, başsavcılığa ve soruşturmayı yürüten diğer diğer ilgili birimlere GKNB’nin arama işlerini yürüten birimden çıkartılması talebinde bulundu.

Bu bağlamda, Başsavcılığa ve soruşturma makamlarına GKNB’nin arama ekibinden çıkarılması çağrısında bulundu. Yeni şüpheli durumların olduğunu söyleyen Toktakunova, şunları anlattı: “Soruşturma işini İçişlerine Bakanlığına bağlı polis teşkilatının yürütmesi için talepte bulundum. Ancak, şu ana kadar bu müracaatımıza cevap verilmedi. Orhan İnandı kaçırıldığı 31 Mayıs akşam en son İçişleri Eski Bakanı Melis Turgunbaev ile Adriano isminde bir kafede görüştüğünü tespit ettik. Sonra kafeden ve görgü tanıklarından şüpheli iki kişinin fotoğrafına ulaştık. Daha sonra kendimiz kimlerle görüştüğünü ve ne olduğunu öğrenmek için Adriano Kafe’ye gittik. Kafe yetkililerinden 31 Mayıs gününe ait görüntü kayıtlarının GKNB tarafından alındığını ve kopyası bırakılmadığını öğrendik.

Orhan İnandı’nın çalışma arkadaşlarından ve kendisine yakın kişilerle görüşerek o gün başka kimlerle görüştüğünü öğrenmek için görüşmeler yaptım. Görüşmeler sonucunda şüpheli ve önemli bilgiler edindik. Fakat şu anda elimizde delilimiz yok. Birkaç gün içinde delil elde edersek veya tanık bu bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin