İmamoğlu Diyarbakır’da: Kayyım atamaları gaflet ve dalalettir

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte belediyesine kayyım atanan Diyarbakır’ı ziyaret etti. İmamoğlu, yerlerine kayyım atanan HDP’nin seçilmiş Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediye başkanları Selçuk Mızraklı ve Ahmet Türk ile görüşmesi öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

CHP il binasındaki toplantıda konuşan İmamoğlu, “Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atanması ne yazık ki gaflet ve delalettir. Böyle bir ülkede, kendi iradesini milletin iradesinden üstün görme gafletine düşenler, bunun bedelini sandıkta en ağır şekilde öder” dedi.

İBB Başkanı, “Kayyıma verilen tepkileri yeterli buluyor musunuz?” şeklindeki soruya şu karşılığı verdi: “Hukuk çerçevesinde herkesin vermesi lazım. Bu bir vatandaş sorumluluğu. Bu partilerin belediye başkanlarının vesaire ortaya koyacağı bir mücadele değildir. Toplum, İstanbul olsun, Diyarbakır olsun bu yanlışa karşı mücadelesini demokratik yollarla vermektedir. Buna dönük tüm hukuki yolları denemeye devam etmeliyiz, toplumun duyarlılığını arttırmalıyız.” Diyarbakır, Mardin ve Van’da kayyım atanması yanlışından dönülmesini umduğunu kaydetti.

“Bu kadar dip seviyede hareketi ayıplarım”

Demokrasinin bütüncül bir şekilde var olması gerektiğini belirten İmamoğlu, “Demokrasiyi bir şehirde var etmek ülkede var etmek anlamına gelmiyor. Demokrasi Mardin’de, Van’da, Diyarbakır’da, İzmir’de, Rize’de, İstanbul’da da var olacak. Bunun ili ya da ilçesi yoktur” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul’u terör yandaşlarına peşkeş çektirmeyeceğiz. Buna mani olacağız” sözlerinin kayyım iması taşıdığı yönünde yapılan yorumlara ilişkin İmamoğlu, “Duyacağım tek endişe demokrasi adına olur. Şahsım adına zerre kadar endişe duyan birisi değilim” yorumunu yaptı.

İmamoğlu, Kürtlerin İstanbul seçiminde kendisine destek vermesinin kayyım atamalarına sebep olduğu yönündeki değerlendirmeler hakkında şunları söyledi: “Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Bu kadar dip seviyede bir duygu ile hareket edilmesini artık açıkça ayıpla karşılarım. Bu başka bir mesele olabilir. Farklı üstünlükler kurmak adına bir mücadele olabilir. Bundan sonraki siyasi atmosferi iyi okumak lazım.”

Mızraklı ve Türk ile görüştü

İmamoğlu, Diyarbakır ziyareti kapsamında görevden uzaklaştırılan Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ile görüştü. Batman’da bir düğüne katılacağını vurgulayan İmamoğlu, bu ziyareti çok önceden planlandığını belirtti.

Ziyaretini ‘başka bir fırsata’ dönüştürülmesi çağrısında bulunan Ekrem İmamoğlu, buradaki demokrasi sesini Diyarbakır’dan İstanbul’a, Ege’den Rize’ye kadar Türkiye’nin her yerine duyurduklarını söyledi. İmamoğlu, “Çünkü 82 milyon insanın yaşadığı bir coğrafyada biz demokrasiyi var etmeliyiz” dedi.

Tahir Elçi’nin mezarını ziyaret etti

Öldürülen Diyarbakır Barosu eksi Başkanı Tahir Elçi’nin mezarını da ziyaret eden İBB Başkanı, “Hem Diyarbakır hem de ülkemiz için çok değerli bir insanı kaybettik” dedi. Terörü lanetlediğini belirten İmamoğlu, teröre karşı demokrasinin güçlenmesi, hukukun üstünlüğünün var edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin önde gelen insan hakları savunucularından olan Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi, 2015’te  cinayete kurban gitmişti. Elçi, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalarda gördüğü zararla ilgili basın açıklaması sırasında vurularak hayatını kaybetmişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin