İmamoğlu, Bakan’a çağrı yaptı: Taahhüde uymayan yardımcınıza müdahale edin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Marmara Denizi’ndeki müsilaj konusunu siyaset üstü tutmak konusunda anlaştıklarını söyledi. Bakan yardımcısının ‘saçma sapan’ açıklamalar yaptığını anlatan İmamoğlu, “Buradan Murat Kurum’a sesleniyorum; taahhüde uymayan, saçma sapan açıklamalar yapan bakan yardımcınıza müdahale edin.” dedi.

İstanbul’da KİPTAŞ konut projeleri çekilişinde müsilaj tartışmaları hakkında konuşan Ekrem İmamoğlu, arıtma tesisi projesinin iptal edilmesinin nedenini ‘bilimsel’ raporlara dayandırdı. İmamoğlu, Baltalimanı’ndaki tesis ve Yenikapı’nın yeniden yapılan ihalesiyle elde edeceği kapasite ve oradaki İleri Biyolojik Tesisin olgunlaşmasıyla, aslında orada böyle bir ihtiyacın olmadığını bilimsel olarak ortaya koyduktan sonra projeyi iptal ettiklerini anlattı.
İmamoğlu, “Bir başka boyutuyla ‘Ne yaparsanız yapın, istediğiniz gibi arıtın ancak; asla arıtılan suyu, Haliç’e veremezsiniz’ denilen bilimsel raporda bunlar. Projelerinde onlar arıttıkları bu suları da Haliç’e vereceklerdi.” dedi.

BAKAN KURUM’LA TAAHHÜDÜMÜZ VAR

Bu kadar boyutu olan bir projeyi, bakan yardımcısının her gün anlattığını söyleyen İmamoğlu, “Ne kadar sevmiş, bir de işin kötüsü; yani biz, daha 2 yıllık yönetimiz. İhaleye çıkacak, finansman ayarlanacak, yani diyelim ki doğru, bitmesi 3 sene, yani en erken 2024, 2025. Marmara’daki müsilaj meselesi ile ilgili onun üzerinden dönemin sorumlusu gibi bizi anlatıyor. Sayın Bakana buradan mesaj veriyorum; Şehircilik Bakanımızla biz, bu işi siyaset üstü tutmanın birbirimize sözünü ve taahhüdünü verdik ve ilk defa bu konuda konuşuyorum. Sayın Şehircilik Bakanımız; Bakan yardımcınızın saçma sapan bir mesele üzerinden hergün beyanda bulunmasına müdahale edin.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin