“İmam hatip ortaokulu öğrencileri, ilk sırada imam hatip lisesini tercih etmiyor”

Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçlarına göre yapılan ilk yerleştirmelerin neticesi dün açıklandı. LGS ve yerleştirme sonuçlarını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eğitim danışmanı Ali Taştan ise ilginç bir tespitte bulundu.
İmam hatip ortaokulu öğrencilerinin ilk sırada imam hatip liselerini tercih etmediğini savunan Taştan, “AKP ne kadar zorlasa dişliler o kadar tersine işliyor.” dedi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, ülke genelinde öğrencilerin yüzde 95.49’unun yerleştiğine dikkati çeken Taştan, şu yorumu yaptı:

“Öğrencilerin yüzde 95’inden fazlasının yerleşmiş olmasını olumlu buluyorum. Sınavla öğrenci alan liselerin türlerine göre kontenjan dağılımının dengesiz olduğu ortadadır. Lise sayılarına kontenjanları oranladığımızda imam hatip liselerinin kontenjanlarının yüksek olduğu görülüyor. MEB’in yayımladığı analiz, öğrencilerin ilk üç tercihlerindeki yığılmanın fen, Anadolu ve sosyal bilimler liselerinde olduğunu ortaya çıkarmış durumda.

İmam hatip ve mesleki teknik liseler tercihte son sıraya itilmiş durumda. Yani öğrenciler imam hatip ve meslek liselerine gitmek istememiş. Ancak aynı lise türünden en fazla 3 tercih yapabileceği için 4 ve 5. tercihlerine imam hatip ya da meslek lisesi yazmak zorunda kalmış.

Ayrıca imam hatip ortaokulu öğrencilerinin yüzde 38.1’inin imam hatip liselerine yerleşmediğini görüyoruz. 10 imam hatip ortaokulu öğrencisinden 4’ü imam hatip lisesine gitmek istememiş ya da gidememiş.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin