İlişkilerini kesmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağım!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki ‘istifa’ muamması yargıya taşınıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel sekreterlik ve yardımcılığı görevinden istifa eden ancak iştiraklerdeki görevlerini bırakmayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. İmamoğlu, “Suç duyurusunda bulunacağım. Hakkımdır, değildir, suç duyurusunda bulunacağım. Tarihe not düşeceğim. Afişe edeceğim, millete anlatacağım.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz anmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Genel sekreter ve yardımcılarının istifa açıklamaların sorulması üzerine İmamoğlu, “Niçin Cuma? Benim konuşmamı mı beklediler yani? Mazbatayı alalı bir aya yaklaşıyor? Niçin Cuma? Kimse milletin aklıyla oynamasın. Bizim burada aradığımız ahlak ve iyi niyet. Ben İBB başkanıyım 5 milyona yakın oy almış bir insanım. 16 milyonun hesap soracağı kişiyim ben. Dolayısıyla bir ben Cuma günü açıklama yapıyorum ve o günün akşamında istifalar ediliyor. Kendisi açıklama yapıyor. Bu işin ahlaki bir tarafı var. İnsanlara biz tebligat gönderiyoruz bir an önce genel kurulları yapın ki biz kendi ekibimizle kendi kadromuzla sürece hakim olalım.” ifadelerini kullandı.

SÜRENİN TAMAMINI NEDEN KULLANIYORSUN?

İstanbul’un bütçesinin üçte ikisinin iştiraklerde olduğunu anlatan İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bu millet bize hesap soracak. Paramız nasıl kullanılıyor gerçekten İstanbul lehine mi kullanılıyor? Birincisi bu. İkinci biz oradan bilgi alacağız. Bakın biz sağlıklı bilgi alamıyoruz. Kim istifa etti etmedi sağlıklı bilgi alamıyoruz. Siz tamamen iyi niyetli olmayan bir davranışla yönetmeliğin şirketlerin kuruluş yönetmeliğinin verdiği yetki ile 45 günlük sürenin tamamını kullanıyorsunuz. Neredeyse Ağustos ayının sonuna doğru genel kurul kararları alıyorsunuz? Niçin? Bir hafta sonraya alın. 10 gün sonraya alın. Yazıktır, günahtır. Neyi kaçırıyorsunuz orada nasıl bir sistem yönetiyorsunuz?”

20 GÜN OLDU, İŞTİRAKLERE HAKİM OLAMADIM!

“Yaklaşık 20 günümü doldurdum. Hesap sorulacak günlerim tıkır tıkır, işliyor. Halkıma sesleniyorum. Ben hala belediye bütçesinin 3’te 2’sine, çalışanın yüzde 80’ine sahip iştiraklere henüz hakim olamadım. Bu kadar net. Milletimize duyuruyorum. Buna bir irade engel oluyorsa, yanlış yoldadır. Dolayısıyla iştiraklerin bir an önce genel kurullarını öne çekmeliler. Bir an önce şirketlere biz kadromuzu atamalıyız.”

40-45 GÜN DAHA O KOLTUKLARDA OTURACAKLAR!

Ekrem İmamoğlu’na, Genel Sekreter Hayrı Baraçlı’nın dışında genel sekreter yardımcılarının da bir çok şirketin yönetiminde yer aldıkları hatırlatıldı. “O şirketler de de genel kurul süreci işletiliyor mu?” diye soruldu. İmamoğlu şu cevabı verdi: “Aynı şekilde, son gününü son anını kullanma çabası. Ayın 23- 24-25 ve 28’ine genel kurul kararı alma çabası. Nedir bu? 40-45 gün daha orada duracaksınız. Niçin? Kendi şirketin değil. Ben bu sizden şahsına devir almıyorum. Orada artık kimin durduğunun bir önemi yok. Suç duyurusunda bulunacağım. Hakkımdır, değildir, suç duyurusunda bulunacağım. Tarihe not düşeceğim. Afişe edeceğim, millete anlatacağım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin