Fethullah Gülen’in ‘kaçırılma planı’ ile ilişkili dava ABD’de başlıyor

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için ABD’den yasa dışı lobi faaliyetleri yürütmekle suçlanan İran ve Amerikan vatandaşı Bijan Rafiekian’ın yargılandığı dava bugün Virginia’da başlıyor. Geçmişte eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in iş ortağı olan Rafiekian, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Flynn, Başkan Donald Trump adına seçim kampanyalarının devam ettiği bir dönemde, o dönemki iş ortağı Bijan Rafiekian ile birlikte, Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Kamil Ekim Alptekin’in Hollanda merkezli şirketi aracılığıyla Türk hükümeti adına Fethullah Gülen’in itibarsızlaştırılması ve Türkiye’ye iadesi için 530 bin dolar karşılığında bildirimde bulunmadan lobi faaliyetleri yürütmekle suçlanıyor. Alptekin’e yönelik bir diğer suçlama ise Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) “yalan beyanda bulunmak”.

Ekim Alptekin AKP’li bakanlar Berat Albayrak ve Mevlüt Çavuşoğlu ile Michael Flynn bir araya getiren isim olarak biliniyor.

Bakanlarla Gülen’ni kaçırmayı planlamışlardı

Geçmişte Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan bir habere göre 15 Temmuz darbe girişimi ile ilintilendirilmeye çalışılan Fethullah Gülen’in ABD’den sınırdışı ettirilmesi beklenmeden Türkiye’ye gönderilmesi için Flynn ile AKP’li bakanlar arasında toplantılar da yapıldı. CIA eski başkanı James Woolsey’e dayandırılan haberde tarih ve yer ismi verildi. 19 Eylül tarihinde New York’da bir otelde, Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Inovo BV’nin sahibi işadamı Ekim Alptekin ile Flynn bir araya geldi. Görüşmeye Woolsey de katıldı. Toplantıda Gülen’in, ‘kanuni iade sürecine gerek duyulmadan’ Türkiye iadesi masaya yatırıldı. Woolsey, burada Gülen’in ‘gece karanlığında kaldığı evden kaçırmak’ fikrinin konuşulduğunu söyledi.

BBC’nin haberine göre ise Amerikan basını, davada “işbirlikçi” olarak adı geçen Flynn’in ise tanık olarak mahkemeye çağrılmayacağını bildirdi.

Aralık 2018’de Rafiekian ve Alptekin’e Türkiye hükümeti adına Fethullah Gülen’in iadesi için “komplo kurmak” ve “yabancı bir devlet adına kayıtdışı temsilci olarak hareket etmek” suçlamalarıyla dava açılmıştı.

İddianamede Alptekin’e yönelik bir de ayrıca ABD Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) “yalan beyanda bulunmak” suçlaması yer alıyor. Rafiekian ve Alptekin suçlamaları reddediyor.

ABD basınına göre Rafiekian’ın avukatları, müvekkillerine yönelik suçlamaların sadece Flynn’in Rusya’nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin soruşturmada suçlamalar yöneltilmesinden sonra verdiği ifadesine dayandığını belirterek, davanın düşürülmesini istiyor.

Bijan Rafiekian

Bijan Rafiekian hakkında neler biliniyor?

ABD’de daha çok Bijan Kian ismiyle tanınan Rafiekian, Tahran Endüstri Koleji’nin Mühendislik Fakültesi’nde ve İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde okudu.

2006-2011 yılları arasında ABD merkezli Export-Import Bankası’nın yönetim kurulunda yer aldı. Bu göreve, 2006 yılında dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından aday gösterildi.

Export-Import Bankası’nın internet sitesinde yer alan özgeçmişine göre daha önce ise, eyalete yabancı yatırımcı çekmeyi amaçlayan California Dış Yatırım Ofisi’nin yöneticiliğini yaptı. Bu görevle birlikte “ABD hükümetinde en üst düzeyde görev yapan ilk İran kökenli Amerikalı” ünvanını aldı.

İddianamede neler yer alıyor?

İddianamede, Rafiekian ve Alptekin için, “Türkiye hükümetinin o dönemde iadesini istediği ABD’de yaşayan bir Türk vatandaşı hakkında Amerikalı siyasetçileri ve kamuoyunu etkilemek için gizlice ve yasa dışı olarak komplo kurmuştur” deniliyor.

21 sayfalık iddianamede, Fethullah Gülen’in ismi doğrudan geçmiyor. Gülen, “imam, yazar ve siyasi figür” olan bir Türk vatandaşı şeklinde tanımlanıyor.

İddianamede, sanık Rafiekian ve Alptekin arasında geçen ve Flynn’in de kimi zaman dahil olduğu e-posta yazışmaları bulunuyor.

Alptekin’in gönderdiği e-postalardan, Alptekin’in birden fazla kez Türk bakanlarla görüştüğü anlaşılıyor. Alptekin bunların birinde Ankara’da iki Türk bakanla toplantı yaptığını, “gizlilik, bütçe ve kontratın kapsamını konuşmak için bakanların yeşil ışık yaktığını” söylüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin