İktisatçı Mustafa Sönmez gözaltına alındı: Gerekçe sosyal medya paylaşımları

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez bu sabah gözaltına alındı. Sönmez’in sabaha karşı 03.50’de gözaltına alındığını Twitter’dan duyuran Halk TV programcısı gazeteci Ayşenur Arslan, gerekçenin iktisatçının sosyal medya paylaşımları olduğunu ifade etti.

Arslan’ın sosyal medya hesabında paylaştığı mesajı şöyle: Mustafa Sönmez Türkiye uyurken bu sabaha karşı 3.50’de gözaltına alındı. Vatan Emniyet’e götürüldü. Gerekçe “sosyal paylaşımlar”

İlerleyen saatlerde ise Mustafa Sönmez savcılıktan serbest bırakıldı. Sönmez yaptığı açıklamada, kendisiyle alakalı suçlamaların Cumhurbaşkanı’na hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ iddialarının olduğunu belirti. Attığın twitin de bir videoyu alıntılama olduğunu ve Beşiktaş-Başakşehir maçının atmosferinin vermek olduğunu söyledi.

Suçlama, slogan paylaşımı

Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Sönmez’in gözaltına alınmasıyla ilgili şu bilgiyi paylaştı: Gözaltındaki Ekonomist – Yazar Mustafa Sönmez, az önce Emniyet’te ifade verdi.  Suçlamaya inanamayacaksınız:Sönmez, dün Beşiktaş Çarşı’da çektiği videoda yer alan sloganlar yüzünden Cumhurbaşkanına hakaretle suçlanıyor… Sönmez biraz sonra savcılığa sevk edilebilir…Savcı çağırmaya gerek de görmeyebilir.”

İşte o twitt;

Mustafa Sönmez ise son günlerde AKP iktidarının ekonomi politikalarını eleştiren twitler atmıştı.

Mustafa Sönmez kimdir?

Mustafa Sönmez’in resmi sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle:

ODTÜ İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü.

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti.

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde BirGüngazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Mayıs 2013-2016 arası Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır.

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin