İktidarın ‘Thodex’ çıkmazı!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Kripto para borsası Thodex’te yaşandığı ileri sürülen 2 milyar dolarlık vurgun skandalı iktidar temsilcileri ve yandaş medyanın başını ağrıtacak gibi görünüyor. Zira yurt dışına kaçtığı iddia edilen Thodex’in sahibi Fatih Faruk Özer’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla makamlarında çekilen fotoğrafları sosyal medyaya düştü. Süleyman Soylu, şahsı tanımadığını bir yakınıyla ziyaretine geldiğini anlatıyor. ‘Yakınım’ dediği kişinin öz yeğeni olduğu ortaya çıktı. Ayrıca MHP’li Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı da Özer’in ortaklarından biri. Soruşturmanın Soylu’nun yeğeni ve Sancaklı’nın oğluna ne zaman uzanacağı merak konusu.

TGRT ZORDA, VİDEO KAYITLARI SİLİNDİ

İktidar temsilcileri kadar yandaş medya da zorda. 2 milyar dolarla kaçtığı ileri sürülen Fatih Faruk Özer’i defalarca ‘konuk’ eden TGRT, arşiv kayıtlarını silmekle kalmadı; olayı Hizmet Hareketi’ne de bağladı! TGRT’ye göre kripto piyasasını ele geçirenler ‘kripto FETÖ’cü’! Bu durumda Süleyman Soylu ve öz yeğeni ile Mevlüt Çavuşoğlu ve Saffet Sancaklı’nın oğlu da ‘kripto’ örgüt üyesi oluyor. Ayrıca Özer’i bir çok programına konuk eden TGRT ile Thodex’in reklamlarını yayınlayan birçok televizyon da ‘kripto’ yayın organı!

Yerli kripto para borsası olarak bilinen Thodex’le ilgili soruşturma iktidar temsilcileri ve yandaş medyayı zor durumda bıraktı! Thodex’te yaşanan erişim sorunları üzerine şirketle ilgili resen soruşturma başlatılmıştı. İddiaya göre yaklaşık 391 bin kişinin işlem yaptığı Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolarlık kripto parayla soluğu Arnavutluk’ta aldı. Konuya ilişkin soruşturma kapsamında önceki gece ise Özer’in ağabeyi Güven Özer Pendik’te, dün ise kız kardeşi Serap Özer Kocaeli’de yakalandı. Özer’in de aralarında bulunduğu firari 11 zanlı ise aranıyor.

THODEX’İN İKTİDARLA BAĞLANTISI NE?

Thodex soruşturması iktidar temsilcilerini de zora soktu. Faruk Fatih Özer’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile fotoğrafları sosyal medyaya düştü. Süleyman Soylu, konuya ilişkin açıklamasında Özer’i tanımadığını savundu. “Bir yakınımız vasıtasıyla 23 Aralık 2019’da, yazılımcı gençlere verdiğimiz randevuya eklemlenerek gelmiştir.” dedi. Soylu’nun ‘yakınım’ dediği kişinin kız kardeşi Fatma Soylu Işık’ın oğlu Hasan Berk Işık olduğu ortaya çıktı.

‘YAKINIM’ DEDİĞİ KİŞİ ‘YEĞENİ’ ÇIKTI

Süleyman Soylu’nun yeğeninin Fatih Özer’le ortaklık ilişkisinin hangi boyutta olduğu bilinmiyor. Zira bu konuda hiç bir açıklama yapılmıyor. Ancak Hasan Berk Işık’ın lüks hayatı dikkat çekiyor. Instagram hesabından yaptığı bir paylaşıma göre Soylu’nun yeğeni, 1 milyon liralık Cherolet Camaro’ya biniyor. Giydiği ayakkabının değeri ise 9 bin 500 lira! Soylu’la göre yeğeni ‘ailesinden aldığı üniversite harçlığı hariç işi-geliri olmayan müzikle uğraşan bir genç’.

SÜLEYMAN SOYLU, ÇIRPINDIKÇA BATIYOR

Süleyman Soylu, fotoğraflarda görülen ‘SS’ plakalı 1 milyon TL’lik otomobilin de yeğeninin olmadığını, video çekimi için kiralandığını söyledi aynı paylaşımında. Ancak bunun da doğru olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Zira Işık’ın sosyal medya hesabından 25 Nisan 2020 tarihinde yaptığı paylaşımda da Süleyman Soylu’nun ilk harfleri olduğu tahmin edilen ‘SS’ plakalı otomobil gözüküyor. Son olarak 27 Mart 2021’de fotoğraf paylaşan Işık’ın yine ‘SS’ plakalı otomobili kullandığı açık.

SAFFET SANCAKLI’NIN OĞLU ORTAK ÇIKTI

Faruk Fatih Özer’in Mevlüt Çavuşoğlu ile olan fotoğrafı da dikkat çekici. Söz konusu fotoğrafta yer alan üçüncü kişi MHP’li Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı. Özer’in, Mert Sancaklı ile ortak olduğu ortaya çıktı. Ticaret Sicili’nde yer alan bilgilere göre, Mert Sancaklı ve Fatih Özer, 28 Eylül 2020 tarihinde ‘Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri’ adlı bir şirket kurmuş. ‘Hoppara’ adlı şirket, kripto paraların ticaretinin yapıldığı borsalara para göndermek için de kullanılan bir sanal cüzdan.

Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Faruk Fatih Özer’i tanımadığını’ ileri sürdü. Fotoğrafın 26 Aralık 2019’da çekildiğini söyledi. Saffet Sancaklı ise ne kendisinin ne de oğlunun son yaşanan vurgunla alakasının olmadığı üzerine ‘and’ içti.

TGRT, ARŞİVLERİ SİLDİ

Thodex soruşturması iktidar medyasını da şoka soktu. Zira ‘kırmızı bültenle’ aranan Fatih Özer, iktidar medyasının ‘gediklilerinden’ biriydi. TGRT’ye bir çok kez konuk oldu. Kurduğu sistemin ne kadar ‘güvenli’ olduğunu anlattı. Bir çok yandaş televizyon kanalında dakikalarca Thodex reklamları döndü. 2 milyar dolarlık vurgunun ortaya çıkmasının ardından TGRT, Özer’in yer aldığı videoları YouTube’dan apar topar kaldırdı.

TÜRKİYE GAZETESİ’NİN ARSIZLIĞI

Türkiye Gazetesi, dünkü sayısında inanılmaz bir manipülasyona imza attı. Yukarıda aktarılan hiçbir somut bağlantıyı görmeyen gazete, 2 milyar dolarlık vurgunu da düzmece bir haberle Hizmet Hareketi’ne yıktı! ‘Kriptolar işin içinde’ manşetiyle verilen habere göre batan Thodex’te ‘FETÖ’nün parmağı olduğu ortaya çıkmış. Türkiye gazetesinin haberine göre Süleyman Soylu’nun bizzat kendisi ve yeğeni ile Saffet Sancaklı’nın oğlu da ‘kripto FETÖ’cü’. Ayrıca Özer’i sürekli konuk eden TGRT ile reklamlarını yayınlayan yandaş televizyon kanalları hakkında da soruşturma açılmalı.

SOYLU’NUN YEĞENİNE, SANCAKLI’NIN OĞLUNA UZANACAK MI?

Fotoğraflar ve resmi ortaklık belgeleri ortada. Kamuoyu şimdi soruşturmanın nereye kadar uzanacağını merakla bekliyor. Bugüne kadar 64 kişi soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Ancak aralarında Süleyman Soylu’nun yeğeni ve Saffet Sancaklı’nın oğlu yoktu. Kamuoyu, iki ismin yakınlarının ne zaman soruşturmaya dahil edileceğini merakla bekliyor…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin