İktidar bindiği dalı kesiyor: Otomotivde ÖTV tahsilatı yüzde 53 azaldı

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Zor günler geçiren otomotiv sektöründe ilk 8 aydaki ÖTV tahsilat rakamları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı son rakamlara göre, Ağustos ayı tahsilatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31’e yakın azaldı. İlk 8 aydaki toplam azalma ise daha ürkütücü; yüzde 53! Devletin tahsil etmeyi planladığı rakam 24 milyar liraya yakın. İlk 8 ayda tahsil edilen miktar ise bu rakamın ancak yüzde 25’i kadar. ÖTV teşviğini uzatmayan iktidar sadece üretici ve bayiileri zor durumda bırakmadı; kendisi de milyarlarca liralık vergi gelirinden oldu!

Otomotiv sektörünün sorunlarına inatla kulak tıkayan iktidar bindiği dalı kesiyor. Geçtiğimiz yıl motorlu taşıtlardan 17 milyar 328 milyon lira vergi tahsilatı yapılmıştı. Bu yıl için tahsil edilmesi beklenen vergi miktarı 23 milyar 926 milyon lira olarak açıklandı. Yılın 8 ayı geride kaldı ancak şu ana kadar hedeflenen rakamın ancak yüzde 25’i (5 milyar 967 milyon TL) tahsil edilebildi. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde yapılan tahsilat miktarı 12 milyar 785 milyon lira olarak kayıtlara geçmişti. İlk 8 ayda tahsilattaki azalma oranı yüzde 53. Ağustos ayı tahsilatı geçtiğimiz yıla göre yüzde 30,6 azalarak 815,7 milyon olarak gerçekleşti. Temmuzdaki azalma yüzde 58’e yakındı.

YIL SONUNDA NE KADAR TAHSİLAT YAPILABİLİR?

Peki bundan sonra ne olur? Hedef 24 milyara yakın tahsilat ancak bugün itibariyle bunun gerçekleşmesi imkansız. Geçtiğimiz yılın son 4 ayında yapılan toplam tahsilat miktarı 4,5 milyar lira civarında. Bu yıl en iyi ihtimalle bu rakam yakalansa bile (ilk sekiz aydaki rakamlara göre 3 milyar TL bile zor görünüyor) toplam tahsilat miktarı 10 milyar 500 milyon civarında ancak olacak. Bu da yıl sonunda yapılacak tahsilat miktarının yüzde 55’e yakın azalması anlamına geliyor.

ÖTV TEŞVİĞİ GELMEZSE, HERKES KAYBEDECEK

Haziran ayı sonunda biten ÖTV teşviğinin süresi bütün ısrarlara rağmen uzatılmadı. İktidar temsilcileri otomotiv sektörünün taleplerine kulak tıkıyor. Ancak olan sadece otomotive olmadı. Vatandaş otomobil alamadığı için devlet de milyarlarca lira gelirden oldu. Tahsil edilecek vergi miktarının artması için otomobil satışı yapılması lazım. ÖTV teşviği olmadan bu zor. Dolayısıyla iktidar temsilcilerinin acilen ÖTV teşviğini yeniden yürürlüğe koyması gerekiyor. Bu sayede hem vatandaşlar 15-20 bin lira daha az ödeyerek otomobil alacak, hem otomotiv sektörü canlanmış olacak, hem de devlet gelir vergisini artıracak. Aksi halde herkes kaybedecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin