İkinci köprü yasağından geri adım: Minibüs ve kamyonetler FSM’yi kullanabilecek

AKP iktidarının yap işlet devret modeliyle inşaa ettirdiği 3. boğaz geçiş köprüsü Yavuz Sultan Selim’den geçişlerle ilgili uyguladığı zorunluluklar esnetildi. İkinci köprü olarak da anılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden minibüs ve kamyonetlerle dingil büyüklüğü buna denk gelen araçların geçişi Yavuz Sultan Köprüsü açıldıktan sonra yasaklanmıştı.

Sosyal medyada ve kamuoyuna yansıyan görüntü ve tepkilerle araçlarının dingil boyu yüzünden onbinlerce kişiye astronomik cezalar geldiği ortaya çıkmıştı. Yerel seçimlere az bir süre kala iktidar bu yanlışından geri adım attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaptığu yeni düzenlemeyle artık kamyonet, minibüs, panelvan tipi 2. sınıf araçlar, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanabilecek.

AKP hükümetinin İstanbul’a inşaa edilen 3. köprüden geçmedikler gerekçesiyle Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü’nden geçenlere uyguladığı haksız trafik cezalarına yılın son günlerinde yapılan düzenleme ile af gelmişti. TBMM’de görüşülen köprü cezalarına af getiren yasa teklifi partilerin ortak oylarıyla kabul edilmişti.

‘Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’, TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta kabul edilmişti. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP, Meclis kavaslarının kadro almalarının önünü açan değişikliğe ortak imza atmış oldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin