İki yüzlü sığınmacı politikası çöktü: Muhacirlikten, kelepçeyle iadeye!

Daha dün Erdoğan'ın 'muhacir' dediği Suriyeliler adım adım takip edilip tutuklanarak, elleri kelepçeli şekilde Suriye'ye teslim ediliyor.

HABER-İNCELEME | İLKER DOĞAN

AKP rejiminin yanlış ‘sığınmacı’ politikası Türkiye’yi büyük bir toplumsal krizle karşı karşıya getirdi. Daha düne kadar ‘muhacir’ olarak tanımladığı Suriyeli sığınmacılar için ‘açık kapı’ politikası yürüten AKP iktidarı, bugün özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde Suriyeli avına çıkmış durumda. Kendilerine yönelik ‘sürek’ avına tepki gösteren Suriyeliler eylem yapmaya başladı. Ülkedeki Suriye karşıtlığı zirveye çıktı. Sosyal medyada açılan #Suriyelileriistemiyoruz başlığına #SuriyelilerKardeşimizdir etiketiyle cevap veriliyor. Sorunun büyüyerek içinden çıkılmaz hale gelmesinin en büyük sorumlusu AKP iktidarı. Ancak rejim, tıpkı bundan önceki konularda olduğu gibi burada da faturayı başkalarına kesiyor. Şimdiki kurban; Suriyeli sığınmacılar! Sürek avı başladı!

Türkiye, Tunus’ta bir işportacı olan Muhammet Bouazizi’nin kendisini ateşe vermesiyle başlayan ve ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan sürecin ilk etkisini 29 Nisan 2011’de 300 kişilik bir Suriyeli grubunun ‘sığınma’ talebiyle gördü. Aradan geçen 8 yılda sayı -kayıt dışı olanlar hariç- 4 milyona dayandı. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, 13 Haziran 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’deki ‘geçici koruma altındaki’ Suriyeli sayısı toplam 3 milyon 613 bin 644. Temmuzda ise bu rakam 3 milyon 630 bin 575’e çıktı. Kamplarda kalanların oranı sadece yüzde 3 civarı. Geri kalanların tamamı kontrolsüz bir şekilde şehirlerde yaşıyor.

İSTANBUL’UN YÜZDE 4’Ü SURİYELİ

Mülticiler Derneği’nin Temmuz 2019 rakamlarına göre İstanbul’da yaşayan Suriyelilerin sayısı 547 binden fazla. Toplam nüfusa oranı ise yüzde 3,6. Yani megakentte yaşayan her 100 kişiden yaklaşık 4’ü Suriyeli. Güneydoğu’da bu oran çok daha fazla. Kilis’te her 100 kişiden 81’i Suriyeli! Gaziantep’te yaşayan Suriyelilerin ilin toplam nüfusuna oranı yüzde 22’ye yakın. Şanlıurfa’da bu oran yüzde 21 civarı iken, Hatay’da yüzde 27’ye fırlıyor. Adana ve Mersin’de ise Suriyelilerin oranı yüzde 10 seviyelerinde.

EN KISA ZAMANDA ŞAM’A GİDECEĞİZ!

“En kısa zamanda Şam’a gidecek, Emevi Camisi’nde namazımızı da kılacağız. O günler yakın.” AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuşmayı yaptığında takvim yaprakları 5 Eylül 2012’yi gösteriyordu. Ancak öyle olmadı! İki yıl sonra, 7 Ekim 2014’de yaptığı konuşmada ise Türkiye’ye ‘sığınan’ Suriyelileri ‘muhacir’ olarak tanımladı. “Sizler muhacir oldunuz. Bizler de ensar olduk sizin için tüm imkanlarımızı seferber ettik.” ifadelerini kullandı. Erdoğan bu konuşmayı yaptığı sırada Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısı 1,5 milyon civarındaydı.

Daha dün Erdoğan’ın ‘muhacir’ dediği Suriyeliler adım adım takip edilip tutuklanarak, elleri kelepçeli şekilde Suriye’ye teslim ediliyor.

BİZ GİDEMEDİK, ONLAR GELDİ!

Tayyip Erdoğan Şam’a gidip namaz kılamadı ama 4 milyondan fazla Suriyeli ‘sığınmacı’ olarak Türkiye’ye geldi ve kontrolsüz bir şekilde bütün şehirlere dağıldı. Suriyeli sığınmacılar Erdoğan için kimi zaman ‘muhacir’ oldu, kimi zaman da Avrupa’yı tehdit etmek için kullanacağı bir aparat. Bugüne kadar defalarca AB’yi, ‘kapıları açarak Suriyeli sığınmacıları Avrupa’ya göndermekle’ tehdit etti.

SÜREK AVI BAŞLADI

Bugün ise aynı AKP rejimi, özellikle büyükşehirlerde Suriyelilere karşı sürek avı başlattı. İstanbul Valiliği 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada, İstanbul’da kaydı olmayan Suriyeli sığınmacıların kayıtlı bulundukları illere dönmesi için 20 Ağustos’a kadar süre tanıdığını açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 12 Temmuz’dan bu yana gerçekleştirdikleri ‘operasyonlarda’ 6 bin 122 kişiyi yakaladıklarını söyledi. Eylem hazırlığı iddialarına ise “Kimseye eylem meylem yaptırmayız.” diye cevap verdi. Yaşananlar üzerine Suriyelilere destek için bazı dernekler protesto gösterileri düzenlemeye başladı.

#SuriyelilerKardeşimizdir

İktidarın yanlış ve tutarsız sığınmacı politikası ülkeyi içinden çıkılmaz bir toplumsal sorunla karşı karşıya bıraktı. Suriyelileri Türkiye’nin her yerine plansız ve programsız dağıtan AKP’nin sığınmacı politikası tam anlamıyla çöktü! Bireysel öfkeler, toplumsal şiddet olaylarına dönüşmeye başladı. Sosyal medya hesaplarında #Suriyelileriistemiyoruz başlıkları açılmaya başlandı.

AKP REJİMİ ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR

Suriyeli sığınmacıları ‘siyasi’ malzeme olarak kulıanmaktan çekinmeyen AKP iktidarı soruna çözüm üretmekten çok uzak. Bu ise toplumsal nefreti körüklüyor, ülkede ırkçılık yükseliyor. İnsanlar sokakta gördükleri Suriyelilere ‘nefret’ dolu gözlerle bakar hale geldi. Rusya ve İran’ın da desteğini alan Esed rejiminin kısa dönemde ‘devrilme’ olasılığı yok. Dolayısıyla Türkiye’deki Suriyeliler daha uzun yıllar burada kalacak gibi görünüyor. AKP, iktidarda kaldığı sürece çok daha büyük toplumsal sorunlara hazırlıklı olmakta fayda var!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin