İki Suriyeli eski polis, Almanya’da ‘işkence suçuyla’ yargılanacak

İşkence insanlık suçu ve insanlık suçlarında zaman aşımı yok! Almanya’da iki eski Suriye gizli servis üyesi, insanlığa karşı işlenen suçlar ve işkence suçlamasıyla mahkemeye çıkacak. Suriye’de işlenen savaş suçları nedeniyle açılan ilk davada Enver R. ve Eyad A. Suriye’de muhalif göstericilere ‘işkence’ edilen nezarethanelerdeki rolleri nedeniyle yargılanacak. Çok sayıda kişi de mahkeme sürecinde tanık olarak dinlenecek. Tanık ve şikayetçiler Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi tarafından destekleniyor. Suçlu bulunması halinde Enver R. ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek. Eyad A. ise insanlık suçları işlenmesine dolaylı olarak katkıda bulunmaktan 15 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Geçtiğimiz yıl Almanya’da yakalanan iki şahıs hakkında Şam yakınlarındaki el-Hatip ya da 251. kol olarak bilinen bir tutukevinde işkence gördüklerini ileri süren Suriyeli mültecilerin tanıklıkları dinlenecek.

Federal savılar, 57 yaşındaki Enver R.’nin söz konusu merkezin yöneticisi olduğunu, bu nedenle burada tutulan en az 58 kişiye işlene insanlık suçları, tecavüz ve cinayetten sorumlu olduğunu belirtiyor. Hazırlanan iddianamede Enver R. 4 binin üzerinde işkence vakasından sorumlu olmakla itham ediliyor.

KAÇARAK ALMANYA’YA GELDİLER

43 yaşındaki Eyad A. ise protestocuları tutuklayıp 251. kola getiren polis ekibinin içinde olmakla suçlanıyor. Dava dosyasında Alman yasaları gereği en az 9 kişi işkence gördükleri gerekçesiyle şikayetçi sıfatı ile yer alıyor. Suriye’yi kendi istekleri ile terkederek Almanya’ya gelen davalılar yakalandıkları 2019 şubat ayından bu yana tutuklu bulunuyorlar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin